ÇOK BİLİN(MEY)ENLİ DENKLEM - Halimiz
ÇOK BİLİN(MEY)ENLİ DENKLEM 2
SİYASET DEĞİL, ÇÖZÜM
16 Nisan 2020
ÇOK BİLİN(MEY)ENLİ DENKLEM 3
NASIL GEÇİYOR CORONA GÜNLERİNİZ?
16 Nisan 2020
ÇOK BİLİN(MEY)ENLİ DENKLEM 4

Geçtiğimiz haftasonu, belki de Türkiye tarihindeki unutulmayan haftasonlarından biri olarak aklımıza kazandı.

Dünya çapında virüs salgınıyla savaşılan şu günlerde, ülkemizde de sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği merak konusuydu. Cuma günü alınan karar ve başarısız süreç yönetimi, insanlara “böyle yasak konulacağına keşke hiç konulmasaydı” dedirtti.

İlk vaka çıktığından beri alınan önlemlerin çöpe gittiği hissiyatı verdi ne yazık ki. Umarız, o gecenin sonuçları önümüzdeki haftalarda korktuğumuz gibi olmaz.

Haftasonu, kimsenin hoşuna gitmeyen ve hayal kırıklığı yaratan görüntülerle başlamıştı. Aynı haftasonu gündeme bomba gibi düşen bir haberle sona ermek üzereydi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etmişti.

Konu aslında Cuma günü yaşananlarla tamamen bağlantılıydı. En başta Cumhurbaşkanı’nın bilgisi dahlinde bu kararın alındığını belirten Soylu, sonrasında bu kararın kendisi tarafından alındığını, süreç yönetiminde hataları olduğunu kabul ettiğini dile getirdi. Son olarak da aynı konu üzerinden  sorumluluğu üstlenerek istifa ettiğini telefonundaki Notlar kısmına yazdığı bir metinle sosyal medya hesabından duyurdu.

Devamını zaten tekrar anlatmaya gerek yok. İstifa, Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilmedi ve Soylu görevinde kaldı. Kimileri bu yaşanan olaya  danışıklı dövüş, kimileriyse bir restleşme dedi. Üzerinden 4 gün geçmiş olsa bile konu hala çok sıcak ve taze, o yüzden aslında ne olduğunu anlamamız için ilerleyen zamanlar daha aydınlatıcı olacak. Ancak ne olursa olsun buradan çıkan bazı sonuçlar olduğu şimdiden söylenebilir.

Cumhur İttifakı’nda bulunan AKP ve MHP’yi iki küme olarak düşünecek olursak, Süleyman Soylu’nun bu iki kümenin kesişim noktasının tam ortasında olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka deyişle Soylu, AKP içinde Berat Albayrak’ın başını çektiği kendisine karşı olan kısmı aslında MHP kanadından gelen sempatiyle doldurabiliyor. Bunda esas sebep AKP’nin güvenlikçi dilinde, PKK ve Fetullahçı örgütlenmelere karşı verilen savaşta Soylu’nun ön planda olması ve bu durumun başta Devlet Bahçeli olmak üzere MHP’lilerden destek alması.

Bunun dışında, az önce belirttiğimiz gibi parti içinde Soylu-Albayrak çekişmesi herkes tarafından bilinen bir durum. Hatta bu iki siyasi figür etrafında çevrelenen bir gruplaşma olduğu da açıkça söylenebilir. Soylu’nun istifasına Berat Albayrak’ın üzüldüğünü düşünmek komik olur. Kardeşi Serhat Albayrak’ın başında olduğu Daily Sabah’ın istifayı duyurduğu haberden bunu görmek aslında mümkün. İstifanın kabul edilmemesiyle beraber Soylu’nun parti içindeki gücü istifa öncesinden katbekat daha fazla ve bu durum Soylu-Albayrak arasındaki çekişmede kendisini somut olarak bir adım öne çıkarmış durumda.

Tüm bunları ele alacak olursak Türk siyasi tarihinde Süleyman Soylu açısından bakıldığında yeni bir sayfa açılmış gözüküyor. Danışıklı dövüş olup olmadığı bilinmez ama kamuoyu önünde istifa etmesiyle beraber hem toplum nezdinde gücünü, koalisyon ve parti içinde sağlamlığını test etmiş oldu.

Cuma akşamı şahit olduğumuz görüntülerle birlikte girdiğimiz haftasonundan çıkarken Soylu’nun çok bilinenli veya bilinmeyenli denklemdeki katsayısı artmış durumda.

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!