ÇOCUKLARIMIZA NE YAPTIĞIMIZIN FARKINDA MIYIZ? - Halimiz
EROLCAN’LA KARAKALEM
20 Aralık 2018
KİMİZ BİZ!
20 Aralık 2018

Kendimi bildim bileli dans etmeyi çok severim. Ritmi olan her tür müziği dinleyebilir ve dans edebilirim çünkü ritm duygum ve kulağım çok iyidir. Dolayısıyla benden de oğluma geçmiş. Şükürler olsun ?

Yıllar önce de, daha oğlum 6 yaşındayken bir fırsat oluştu ve oğlum ve 4 arkadaşını eşli danslara (salsa) götürdük. 1 aylık kurs bitince de çocuklarımız devam etmek istemedi. Ben kendi oğlumu hayli bir zorladım ama devam etmedi. Aradan birkaç hafta geçtikten sonra oğlumun dans hocası aradı. Önce oğlumun ne kadar yetenekli olduğundan bahsetti ve sonra da derslere devam etmesini istediklerini çünkü yarışmalara hazırlayacaklarını söyledi. O telefon görüşmesi o anda beni dünyanın en mutlu, en gururlu annesi yaptı. Müthiş bir heyecanla eve giderken kurduğum hayallerden sanırım ben uçtum. Oğlumu dans ederken gördüm, yarışmaları, koreografiyi, yarışma kıyafetlerini gördüm, müziği duydum, madalyalar verdim… Eve gelip oğluma hocasının dediklerini anlattım. Benim o müthiş hayallerime, heyecanıma karşılık oğlum tek kelimeyle hayır deyip geçti gitti. Ben azimle, günlerce, dansa gitmesi için neler yaptım neler, hatta zorladım bile çocuğu.

Sonra birden ne yaptığımın farkına vardım. Onu zorluyordum çünkü aslında dans etmek isteyen, profesyonel olarak dansçı olmak isteyen, bu hayalleri kuran bendim, oğlum değil. Kendi hayalimi, kendi yapamadığımı ona yansıtıp onun yapmasını istiyordum. O dans ettiğinde ben dans ediyormuş gibi hissedecektim.

Bunu ebeveynlerin yaptığını çok görüyorum. Kendisi mühendis olamamış baba çocuğunu mühendisliğe zorluyor, onun yeteneğini, kendi iradesini göz ardı ederek. Ya da kendi maddi sıkıntı çekmiş anne kızını zengin bir erkekler evlendiriyor, kızının kalbinden geçeni bilmeden, sormadan. Kendi yapamadıklarımızı çocuklarımıza yüklüyoruz, haksız mıyım? Onları bizim hayallerimizi gerçekleştirmek zorunda bırakıyoruz. Bizim yaşadıklarımızdan edindiğimiz deneyimlerin sonucunu da onlara yüklüyoruz. Ben denedim, yaptım olmadı, o yapmasın, ya da ben beceremedim yapamadım hatta deneyemedim bile o yapsın duygusu var mı sizde de?Bizim eksiğimizi onlar tamamlasın istiyoruz. Halbuki biz ebeveynleri olarak farklı yaşam amaçlarıyla, farklı korkular ve duygularla, farklı devirlerde yaşayıp, farklı deneyimler geliştiriyoruz hayatta. O zaman çocuklarımızın farklı yaşam amaçları, deneyimleri (eğer biz yaşamalarına izin verirsek tabi) farklı algıları, istekleri, eğitimleri, eğilimleri… olmasını nasıl gözardı edebiliriz ki? Onlar bizim deneyimlerimizden değil kendi hayatlarının onlara sunacağı deneyimlerden gelişecek, büyüyecek.

Çocuğumuz papatya doğmuş biz illa güle döndürmeye çalışıyoruz. Ya da tamam papatya biliyoruz ama en azından gül gibi koksun diyoruz. O zaman da halinden, hayatından mutsuz, potansiyelini çıkaramayan, yaptığı işten mutsuz toplumlar oluşturuyoruz. Bizim hayalimiz için çocuğumuz kendinden, kendi hayalinden vaz geçiyor. Ne kadar acıklı.

Ben oğluma ne yaptığımı fark edince ne yaptım biliyor musunuz? Kendi hayalimi kendim gerçekleştirdim. Dans kursuna ben kendim gittim. Şimdi kendi hayalimi ben yaşıyorum ve çok mutluyum. Birçok dans (Salsa, Bachata, Kizomba, Hint dansı, Oryantal) kursuna gittim. Yeni insanlarla tanıştım, dans ederken acaip zevk aldım, sosyal çevre edindim. Ve en güzeli de bir hayalimi gerçekleştirmiş oldum ve bu yükü oğluma yüklemek yerine kendi duygumun, hayalimin ve isteğimin sorumluluğunu aldım. Evet yarışmalara falan katılmıyorum ama birçok gösteriye çıktım. ? Dans ediyorum işte bu bile yeter. Kendi hayalimi gerçekleştirmek oğlumu özgür bıraktı, benim de özgüvenimi, oğlumun bireyselliğine, seçimine, farklılığına duyduğum saygıyı top yaptı. Bir gün isterse oğlum dans eder, ama kendi isterse.

Çocuklarınız için en iyiyi isteseniz de, sizin istediğiniz onlar için en iyisi olmayabilir. O zaman hayal size aitse, o hayali siz yaşayın!

mm

Yıldız Karacasoy

Çok şanslı biriyim çünkü çok severek yaptığım iki işim var. İlki özel bir üniversitede hocalık yapmak. İkincisi de bireysel gelişim, enerji ve bilinçaltı danışmanlığı yapmak. İlk işimi bilinçli seçtim ama sanırım ikincisine çekildim. Aile dizimi, regresyon, affetme ve bilinçaltı çözülme çalışmaları, yaşam koçluğu, kinesiyoloji en zevkle çalıştığım konular. Dişilik, bolluk bereket oluşturma ve bilinçaltı ise eğitimlerini ve seminerlerini verdiğim konular. 2010-2014 yılları arasında Kanal B Bizbize programında tüm bilgimi ve deneyimimi paylaştım. Artık yazılarımla da buradayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!