ÇOCUĞUMA ŞEKER VERME! - Halimiz
ÇOCUĞUMA ŞEKER VERME! 2
NE YAPIYORSAN, SEVGİYLE YAP
23 Ocak 2020
ÇOCUĞUMA ŞEKER VERME! 3
KANAL İSTANBUL ÜZERİNE V
23 Ocak 2020
ÇOCUĞUMA ŞEKER VERME! 4

Çocuklarımız karnelerini aldı, sömestr tatili başladı. Bununla birlikte tatiller, organizasyonlar, ev gezmeleri, sinemalar, oyun alanları ve avm’lere turlar başladı. Siz nasıl bir program yaptınız? Bu süre zarfında çocuktur ne isterse yapsın diyerek her türlü zararlı yiyecek ve içeceği ödül olarak sunuyor musunuz?

Durun!

Bu yaptığınız gerçekten ödül değil, günü kurtarıyorsunuz. Hayır dediğinizde karşılacağınız tepkiden korkuyor olabilir misiniz? Çünkü eğitim o gün o avm’de, o doğum gününde değil, evde başlar. Çocuğunuza şeker yemenin ne kadar zararlı olduğunu kendiniz de yemeyerek ve anlatarak öğretebilirsiniz.

Maalesef artık sinema, tiyatro, market ve hatta kitapçılarda bile çocukların görebileceği yerlerde her türlü şekerleme, çikolata mevcut. Nasıl koruyacağız çocuklarımızı?

HAYIR diyerek ve Öğreterek!

Örneğin eve paketli ürün almayarak başlayabilirsiniz.

Poğaça, kek, kurabiye gibi atıştırmalıkları evinizde yapabilir hatta yanınızda götürebilirsiniz.

Şekerli, sodalı, hazır meyve suları yerine evde kendiniz limonata, ayran, meyve suyu yapabilirsiniz.

Bunları yaparken çocuğunuzu da bu sürece dahil ederek anlatmak inanın harika bir gün geçirmenize hem de onun bilgi sahibi olmasına yarayacaktır.

Çocuklarınıza ve tabi ki kendinize etiket okumayı öğretin. Bu katkı maddelerinin bedenine nasıl zarar verebileceğini anlatın. Paketli ürünlerin arkasında yazanların ne olduğunu anlamıyor ve bilmiyorsanız, niye tüketiyorsunuz?

Yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Biraz kuruyemiş, meyve taşımak fena fikir değil.

Zaten dışarda yiyor her dakika yanında değilim diyorsanız, evet değilsiniz. O zaman yanında olduğunuz zamanlar ne yediğini kontrol edin.

Sınır koyun. Haftada 1, günde 1, belirli miktarlarda. Ödül olarak düşünmemesi önemli.

Arada eğlence için böyle yiyecekler tüketebiliriz ama sağlıklı olmamız için sebze, meyve, et, yumurta, balık, tavuk tüketmeliyizi anlatın çocuklarınıza.

Örnek olun. Evet çocuklarınızın rol modeli anne ve babalar. Sizde ne görüyorlarsa, onu kopyalıyorlar. Lütfen siz de sağlıklı beslenmek, sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar yapmak konusunda kendinizi zorlayın. Kolaya kaçmayın.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Tüm çocuklara ve size, sağlıklı mutlu bir gelecek dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!