ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI - Halimiz
ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI 2
ÇARPAN ETKİSİ
19 Mart 2020
ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI 3
CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ MİTLER VE GERÇEKLER
19 Mart 2020
ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI 4

Courtesy of CCTV CCTV'nin izniyle

Çin’deki durum şimdi daha iyi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC)’nin 17 Mart’ta yayınladığı verilere göre bu günde 13 yeni vaka, 11 yeni ölüm (hepsi de Hubei’de), ve 922 taburcu olan kişi olduğu görüldü.

Çin şimdi dışardan gelecek vakalardan endişeli.

Yeni 13 vakanın 12’si yurt dışından gelmiş olanlar. Çin anakarası, 17 Mart’ta, 12 yeni dışardan gelmiş korona virüs (COVID-19) vakası olduğunu açıkladı. Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre bu da dışardan gelen vaka sayısını toplamda 155’e çıkardı.

ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI 5

Courtesy of CCTV
CCTV’nin izniyle

Ülke içinde durum daha iyiye doğru giderken Çin, medikal uzmanlarını, test kitlerini ve maskelerini korona virüsden kötü etkilenen ülkelere göndermeye başladı.

İtalya:

Çin hükümeti, Zheijang Eyaletinden 12 medikal uzmandan oluşan bir grubu Salı günü İtalya’ya korona virüsle mücadelede yardıma gönderdi.

İspanya:

Jack Ma Vakfı ve Alibaba’nın bağışladığı 500bin tıbbi maske İspanya’nın Zaragoza şehrine Salı günü vardı.

Filipinler:

Çin, Çarşamba günü, güneydoğu Asya ülkesi Filipinler’in COVID-19’un yayılmasını engellemek için 100bin daha test kiti ve acil ihtiyaç görülen tıbbi malzeme bağışlamaya karar verdi. Çin, Pazartesi günü Filipinlere 2bin test kiti bağışlamıştı.

ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI 6

Courtesy of CCTV
CCTV’nin izniyle

Çin aynı zamanda Pakistan, İran, Japonya gibi ülkelere de test kitlerini gönderdi.

Salı günü, Amerikan Başkanı Donald Trump, twitter’de bu yeni korona virüsü “Çinli virüs” diye nitelendirdi. Kullandığı kelimeler çok sorumsuzca ve çocukcaydı.

İlk olarak, bu salgının ilk olarak Çin’de kayda geçirilmiş olması, burada orijine ettiği anlamına gelmez.

İkincisi, Trump bunu yaptı çünkü suçunu Çin’in üzerine yıkmak istedi. İlk başta, Amerikan yönetimi bu virüsün yayılmasını engellemek için gerekli tedbirleri almadı. Çoğu Amerikan vatandaşı test yaptıramıyor çünkü yeterli kit yok. Amerika’da yaşayan kimi Çinliler, Çin’e geri döndüler ki test yaptırabilsinler ve tedavi olabilsinler diye.

Üçüncüsü, bu virüse “Çinli virüs” diyerek Amerika’da ve dünya genelinde Çinlilere karşı ırkçı saldırıların olması tetiklenebilir. Nasıl bir virüsün milliyeti olabilir ki? Farklı ülkelerden, Çin de dahil, insanlar bu virüsten hastalanıyor. Çin, en fazla kaybı vererek dünyadaki en mağdur ülke konumunda. Çinli doktorlar ve sağlık personeli, özellikle, bu pandemi ile mücadelede en ön saftalar ve hatta kimisi bu mücadelede hayatını kaybetti.

ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI 7

Courtesy of CCTV
CCTV’nin izniyle

Bu virüsle mücadele sürecinde Çin, vatandaşları ile şeffaf bir şekilde bilgileri paylaştı. Çin, bütün uçuşlarda ve tren yolculuklarında, korona virüs teşhisi konmuş bir yolcu oldu ise karşı tarafı tedbir alması için bilgilendirdi.

Sonuçta, sevgili Türk arkadaşlarım şunu söylemek istiyorum. Evde oturun ve dışarı çıkmak zorunda kalırsanız maske takın. Her ikisi de kendinizi bu virüsten korumak için etkili bir yöntem. Umuyorum Türkiye bu salgından en kısa sürede kurtulacak.

 

mm

Yuting Gu

Yuting Gu is China Central Television CCTV Correspondent in Turkey. She started to work for CCTV in 2012. Since 2019, she is based in Ankara and covers Turkey for the Chinese network.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!