cahile uymayın, onu akıllandırın ... - Halimiz
Merkür Retrosu Bitti, Yengeç Dolunayı Geldi
12 Ocak 2017
Trump V. Hollywood
12 Ocak 2017

hayallerimiz, kurucusu olduğum bu sitede en kıymet verdiğim yazılarım aslında. hayallerimiz için yazmak çok özel geliyor bana. sanırım, yirmi yılı aşkın süredir siyaseti yakından takip eden bir gazeteci olarak politikaların yarattığı sorunlara şahitlik etmekten yorgun düştüm. siyasetin, insana hizmet etmekten ziyade … insanın yaşamını zorlaştıran; insanı, insanından uzaklaştıran hallerinden dertliyim … siyaset mesleğine – eminim – kimilerinizden farklı bakıyorum. 

amerika’nın yeni seçilen başkanı donald trump üzerine geçenlerde sohbet ediyorduk. bir arkadaşım, oval ofis’de iş başı yapınca halkının çıkarını korumak için söylemlerinde ve eylemlerinde daha sorumlu davranacağını söyledi. ben de aksine – bir de amerikan başkanı olunca – katmerlenmiş egosunun yönlendirmesiyle daha ayrıştırıcı ve aynen de bugün konuştuğu gibi kararlarını şekillendireceğini düşündüğümü ifade ettim. kim haklı çıkar zaman gösterecek ama bu gibi liderlerin örnekleri mevcut … 

bizler de toplum olarak hayli zorlanıyoruz. ayrıştıran bir siyasi hegemonya var. ama mevcut geçimsizliğimiz, bir 10 küsür yıllık maziye dayalı değil. bugün, dün neyin tohumunu ektiysek onu yaşadığımız gün ise … siyasetçi, toplumun parçası ve yansıması ise … toplumca kalkınabilmemiz için daha bilinçli ve daha isabetli adımlar atmamız; bu adımları atacak doğru hayalleri kurgulamamız lazım. 

eğitimlerine katıldığım cem şen hocam, bu konuda bizlere rehberlik yapabilecek önemli bir paylaşımda bulundu geçen hafta izmir adliyesine yapılan terör saldırısı ardından. cem hoca, kanaatimce, eğitimlerinde, günün getirdiği iyi-kötü koşullarda insanı insan yapan değerlerini öne çıkartarak yaşamanın yolunu anımsatan önemli bir eğitim vermekte. böyle iddialı bir eğitimi vermek için de kendini yıllar yılı bu öğretilere adayıp, derslerinin içeriğini titizlikle hazırladığı tartışma götürmez. o nedenle facebook’ta yaptığı bu paylaşımı – kendisinin de izniyle – sizlerle paylaşmayı görev bildim!…

“Derslerim bana öğretti ki cahile karar yetkisi verirsen sistemi çökertir. Cahilin haklı gibi görünen talebini kabul edersen kısa sürede başarısız olursun ve bu başarısızlığın tüm sorumluluğu senin üzerinde olur. Cahil, sen bir karar verdiğinde bağıracak, yaygara yapacak, suçlayacak, yandaş bulup sana saldıracak, boş gürültü çıkaracaktır. Aklı yoktur ama ağzı vardır. Bu yüzden konuşmaz ama bağırır. Seni sağır edecek kadar bağırır. Mantığı olmadığı için ona söylediğin mantıklı sözlerin bir anlam ifade etmez. İstediği olunca ne yazık ki tüm sistem battığı ve hepiniz altında kaldığınız için bağırır. Bu durumun kendi talebi olduğunu anlayamaz. Olaylar arasındaki bağlantıları kuramaz çünkü. Suçlar. Daima suçlar.

Cahilin özelliği suçlamak, akıllının özelliği iyileştirici ve iyileştirdiğini koruyucu eylemde olmaktır. Cahil, istediği olmadığında da bağırır çünkü anlamadığı bir huzur ve mutluluğa, güvenlik ve barışa karşı ölesiye bir korkusu vardır. Sakın ola cahilin talebini kabul etmeyin, pozisyonunuzu onun istediği şekilde değiştirmeyin, sakın ola onunla uzlaşmayın, ölün de gene uzlaşmayın çünkü onun talebi zaten ölümden beterdir, sakın ha acımayın çünkü bunun merhametle ilgisi yoktur, sakın ne istediğini bildiğini ve seçim hakkı kullanabileceğini sanmayın, gerçekten merhametiniz varsa cahilin istediğinin tam tersini yapın ve sakın ola ki cahilin gücünü hafife almayın. Cahil, düşünmeyecek ama eyleme geçecektir. Hem de bitmek bilmeyen enerjisiyle. Bu sebeple sizin de bitmek bilmeyen enerji yaratacak bilgece bir bakışınız olmalı.

Hayatınızı enerji yaratacak şekilde yaşamalısınız. Akıllı olmanın bir göstergesi de enerji bulabilmektir. Sizi kim bu hale soktu bilemem ama asla cahile teslim olamazsınız. Cahile yenilirseniz cehalete kurban gideceğinizi, kendinizin cahile dönüşeceğinizi, cahili yenerseniz onun çocuğunu akıllıya dönüştürmek zorunda olacağınızı unutmayın. Sakın ola ki cahilin çocuğunu akıllıya dönüştürme çabanızı bırakmayın. Cahil ne kadar yaygara yapsa da bunu sürdürün. Dünyayı cahilin elinden korumanın ve cehalet zincirini kırmanın büyük bir yük ve sorumluluk hatta zorunluluk olduğunu unutmayın. Cahilin sadece bugünü görebileceğini, onu da kusurlu göreceğini ama olayların ne yöne evrileceğini asla kavrayamayacağını unutmayın. Cehaletin yaratabileceği tek şeyin ızdırap olduğunu unutmayın. Cahile, bilge gibi yaklaşmanın, cahile bilgeye verilen hakları vermenin hem büyük bir cehalet, hem büyük bir acımasızlık ve eziyet hem de korkunç bir tehlike olduğunu unutmayın. Yine unutmayın ki cahil sizi bilge olduğunuz için asla sevmeyecek; bunu beklemeyin. Unutmamanız gereken son ve en önemli şey ise şudur: cahil kendini akıllı ve yeterli sanacaktır.

Golyatı yenmenin tek yolu onu akıllandırmaktır.

Başın sağolsun canım İzmirim.

Cem Şen “

mm

Tülin Daloğlu

Publisher / Yayıncı - tulin.daloglu@halimiz.com Bu sitenin yayıncısı ve baş editörüyüm. Gazetecilik mesleğimde yirmi yılı geride bıraktım. Başta Türk medyası olmak üzere, Amerika, İngiltere ve İsrail medyalarında yazılarım yayınlandı. Ankara, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezunum. Üzerine aynı bölümde master çalışmam var … Ve Washington, D.C., Amerikan Üniversitesi'nde medya hukuku üzerine ikinci lisans üstü çalışmamı tamamladım. Şimdi, bu yeni mecrada huzurlarınıza çıkıyorum … yazarak, konuşarak, bilgi odaklı yürüyerek var olmaya kıymet verenlerdenim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!