BİZİM İÇİN ŞAMPİYON - Halimiz
YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARINA SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN ÖNERİLER
4 Nisan 2019
HERKES BİLİYOR
4 Nisan 2019

Her ne kadar en asil bulduğum hayvan at olsa da atçılık sporu konusunda pek merakım olmamıştı. Bu sebeple atçılık sporunda ülkede ve dünyada tarih yazmış olan Bold Pilot konusunda “Şampiyon” filmine gidene kadar herhangi bir bilgim yoktu. Bold Pilot’un hikayesi de yarışları da nefes kesiciydi. Onunki herkesin içinde kendinden bir şeyler bulacağı bir hikayeydi.

O sıralarda CHP İstanbul için adayını açıklamıştı. Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü belediye başkanıydı ve il genelinde Beylikdüzü dışında tanınırlığı neredeyse sıfırdı. Aday gösterildikten sonra seçime kadar önünde aşağı yukarı 3 aylık bir süreç vardı. Şimdi zamanı biraz ileri saralım ve Aralık 2018’den Nisan 2019’un ilk haftasına gelelim. Neredeyse 3 ay önce kendi isminin geçtiği en popüler cümlenin “Kimdir bu Ekrem İmamoğlu?” olduğu İmamoğlu şimdilerde İstanbul’un yeni büyükşehir belediye başkanı ve tüm Türkiye tarafından tanınıyor.

Karış karış sokaklarını gezdi İstanbul’un. Esnafı dinledi. Yıkıcı değil, yapıcı yaklaştı insanlara. Övgülere de yergilere de, hatta ve hatta hakaretlere de “eyvallah” dedi. Tüm bunlar güzeldi ama esas başarısını seçim sonuçlarının açıklandığı 31 Mart akşamı gösterdi.

Rakibi dişliydi. Binali Yıldırım, eski Başbakan, bu seçime katılmak için son anda istifa eden Meclis Başkanı’ydı. İktidar partisinin seçmenlerince sevilen bir kimliğe sahipti. Toplumun çoğunluğu Yıldırım’ın seçimleri İmamoğlu’nun birkaç puan önde bitirmesini öngörüyordu.

Anadolu Ajansı’ndan ilk sonuçlar gelmeye başladığında artık ritüelleşen bir şekilde devasa bir fark gözüktü iki aday arasında. Dikkate değer sayıda sandık açıldıktan sonra İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki fark 5’e inmişti. Bu aslında kimileri için gerçekçi bir sonuçtu. Ancak, saatler ilerledikçe ve sandıklar açıldıkça makas iyice daralmaya başlamıştı. Yıldırım’ın oyu istisnasız düşüş gösterirken İmamoğlu’nun oyu ise orantılı bir şekilde artıyordu. İşte tüm bunlar yaşanırken İmamoğlu kameralar karşısına çıktı. Tüm seçim bölgelerinde sonuçları ıslak imzalı belgelerle kontrol ettiklerini ve sandık güvenliğinin takipçisi olduğunu vurguladı. Belli ki, 24 Haziran seçimlerinde İnce’nin düştüğü hataya düşmek istemiyordu İmamoğlu. Toplumu bilgilendirmeyi görev biliyordu. Seçim gecesinin sonuna kadar (yani ertesi günün sabah saatlerine kadar) toplamda tam 12 kez kamera karşısına geçti; eline geçen bilgileri sakin ve kontrollü bir dille açıkladı. Açılan sandık oranının donduğu dönemde de, rakibi Yıldırım’ın seçimi kazandığını(!) açıkladığı anlarda da sükuneti elden bırakmadı.

AA’nın açılan sandık oranını % 98.8’de dondurduğunda (aşağı yukarı 12 saat) İmamoğlu, Yıldırım ile arasındaki farkı 0.3’e kadar düşürmüştü. O anlarda hikayesinden çok etkilendiğim Bold Pilot geldi aklıma. Kazandığı her yarış nefes nefese geçiyordu. Yarışın başlarında hızını ortalama seviyede tutan Bold Pilot, yarışın sonlarına girilirken muazzam bir hıza ulaşıp geriden atak yaparak birinciliği finişte kapıyordu.

İmamoğlu’nun da seçim yarışındaki hikayesi Bold Pilot’la aynı oldu. Adım adım yaklaştığı rakibini finişte geçerek 24 bin oy farkla kazandı. O anlar belki de Türkiye’nin siyaset tarihinin unutulmayanları arasına girdi. İmamoğlu çok gerilerden gelip ipi göğüslemişti.

İmkansızlıklardan imkan çıkaran, son ana kadar aynı kararlılıkla devam etmenin önemini vurgulayan bu iki bambaşka zamanın hikayesi, verdiği mesaj ile aynı noktada buluşuyordu.

Filmde, Bold Pilot’un sahibi Özdemir Atman’ın jokey Halis Karataş’ söylediği sözler şu şekildeydi:

“Bir gün o umutsuz gözleri size takıldı. Siz tam son düzlükteydiniz ve geriden geliyordunuz. Zaten bu yüzden sizi çok sevdiler. Size bakıp kendilerini gördükleri için. Koşu son düzlükte değil, finişte bittiği için.”

Size de tanıdık geldi mi?

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!