BİR MÜZE VE BİR HİKAYE ... - Halimiz
KENDİNE ŞEFKAT AYI
5 Eylül 2019
VAZGEÇMEK
12 Eylül 2019

Müzeler tarihtir, kültürdür, geçmişimizdir. Saklama kabı gibidir. Hiç bozulmayan gerçeklerdir. Kazıdır, yazıdır, türküdür, topraktır, renktir, sestir, sevdadır, gözyaşıdır, umuttur, tarihtir, sanattır… Yaşanmışlıkların hikâyesidir, romanıdır, hafızasıdır. Geçmiş ile gelecek arasındaki köprüdür. Yani her şeydir demek geliyor içimden.

Müzelerimiz son yıllarda en çok gezilen yerler olmaya başlamıştır. Bu çok sevindiricidir. Özellikle okullarda mutlaka yıl içerisinde bir kez de olsa öğrenciler müzelerle buluşturulmakta ve tanıştırılmaktadır.

Yolumuz bir müzeye düştü: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi.

 

Kocaman bir hikâyesi var müzenin. O hikâye müzenin duvarında asılı. Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında Sivas Kongresi’ni yapar ve akabinde 22 Eylül 1919’da Hacıbektaş’a gelir. Birinci Büyük Millet Meclisi’nde mebus olmuş ve Reis vekilliği de yapmış olan Çelebi Celalettin Efendi’nin misafiri olur. Amacı tüm Anadolu insanına ulaşmak ve yeni bir devlet kurmak için Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlatmaktır. Hacıbektaş’a geldiğinde yanında o günkü yol arkadaşları da vardır. Mustafa Kemal’in amacı düzenli bir ordu ve halk içinden seçilmiş bir milli meclisi oluşturmaktır. Bu ziyaretle amacını ve gerekli desteği sağlamıştır.

Müzenin duvarında o güne ait asılı “Atatürk ve Hacıbektaş” tablosunu ekte sunuyorum. O buluşmanın tüm ayrıntıları bu tabloda yer alıyor.

 

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

2 Yorumlar

  1. Nuran Yener dedi ki:

    Atatürk’ün Hacıbektaş’a geliş tarihi 22 Eylül 1991 olarak yazılmış. 1919 olması gerekirdi . Sanırım baskı hatası olmuş. Bilginize, sevgilerimle…

    • halimizadmin dedi ki:

      Çok teşekkürler düzeltme için. Sayfada gerekli değişikliği yaptık. Selam, sevgilerimle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!