BİR MÜZE... ANKARA ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ... - Halimiz
BİR MÜZE... ANKARA ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ... 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
4 Temmuz 2019
BİR MÜZE... ANKARA ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ... 3
DOSTLUK
4 Temmuz 2019
BİR MÜZE... ANKARA ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ... 4

Müzelere gitmek güzel elbette. Fakat bazıları var ki, gözyaşlarınıza hâkim olamaz, öfkeyle kendinizi dışarı atmaya çalışırsınız. Bunlardan biri Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi…

81 yıllık geçmişi var müzenin. 1925 yılında Umumi Hapishane olarak inşa ediliyor. Öncesi de var. Cebeci Tevkifhanesi, Ankara Hapishanesi, Ankara Cebeci Sivil Cezaevi, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi ve bugünkü Ulucanlar Cezaevi adlarıyla anılıyor.

BİR MÜZE... ANKARA ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ... 5

Ankara’ya gelenler müzeleri ziyaret etmek isterler. Tabi öncelik Anıt Kabir olur. İkincisi ne yazık ki Ulucanlar Müzesi oluyor. Yakın zamanda İstanbul’dan tanıdıklarımdan oluşan bir grup Ankara’ya gelmişlerdi. Onları karşılamak gerekiyordu. Anıt Kabir sonrası Ulucanlarda buluştuk. Birkaç kez gitmiştim Ulucanlara. Yüreğimin sızladığı bir yerdi orası, canlandırılan çığlık sesleri unutulur gibi değildi. Dostlarla, cezaevinden dönüştürülen Müzeyi gezmeye başladık.

BİR MÜZE... ANKARA ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ... 6

Kocaman bir hikâye ve kocaman bir tarih sizi karşılıyor. O günlerden kalan soğuk ve rutubetli iliklerinizde hissediyorsunuz. Cezaevinde konuk olan birçok ünlü isim, gazeteciler, şairler, yazarlar, öğrenciler, politikacılar, bilim insanlarının adlarını, özgeçmişlerini, eşyalarını ve fotoğraflarını görüyorsunuz. Şaşkınlık ve üzüntüyle bu değerlerin neden bu çileyi çektiklerini yorumlamaya yüreğiniz yetmiyor. Yani bir akıl tutulmasına yakalanmamak mümkün değil. Bir de orta yerde yağlı urganla idam sehpası duruyor. Koridorları, odaları gezmeye devam… Kimler yok ki… Bülent Ecevit, Necip Fazıl Kısakürek, Muhsin Yazıcıoğlu, Nazım Hikmet, Fakir Baykurt, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Erdal Eren, Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu, Fethi Gürcan, Talat Aydemir, Yılmaz Güney, Ahmet Arif, Beyhan Cenkçi, Cüneyt Arcayürek, Oral Çalışlar, İpek Çalışlar, Selçuk Özdağ, Enver Gökçe, Behice Boran, Cevat Şakir Kabaağaçlı ve daha niceleri. Belki sayfalar yetmez.

Ulucanlar Müzesi, zengin arşiv çalışmasıyla da harika bir müze olma niteliğini kazanmış. Mahkûm yakınlarından temin edilen özel eşyalar, bilgi ve belgeler de o dönemin tarihini, tarihçesini oluşturmuş. Gezmenizi öneriyorum.

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!