BİR KİTAP, BİR FİLM VE TRUMP NEDEN BAŞKAN SEÇİLDİ? - Halimiz
BİR KİTAP, BİR FİLM VE TRUMP NEDEN BAŞKAN SEÇİLDİ? 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
22 Şubat 2018
BİR KİTAP, BİR FİLM VE TRUMP NEDEN BAŞKAN SEÇİLDİ? 3
… EN UZAĞA, SENİ GÖRMEYE GELDİM
22 Şubat 2018
BİR KİTAP, BİR FİLM VE TRUMP NEDEN BAŞKAN SEÇİLDİ? 4

Donald Trump’ın Amerika Başkanı seçildiğinin ilan edildiği sabahtan bu yana, bana ABD dışında yaşayan tüm arkadaş ve tanıdıklarımdan gelen bir soru hala en büyük merak ve tartışma konusu: Amerika, nasıl oldu da Trump gibi birini başkan seçti?

Muhtemelen pek çok kez duyduğunuz derin siyasi ve ekonomik analizlerle uğraşmaya gerek yok. Zira, sorunun yanıtını belki dolaylı, ama basit ve kolay anlaşılır bir şekilde paylaşmaya çalışacağım.

Harry Potter

Harry Potter kitap ve filmlerini duymayan kalmamıştır herhalde. Ünlü İngiliz yazar J. K. Rowling‘in genç büyücü Harry Potter‘ı tüm dünyaya tanıttığı Harry Potter serisindeki ilk roman, Türkiye’de Harry Potter ve Felsefe Taşı adı ile yayınlandı. Kitabın özgün adı Harry Potter and the Philosopher’s Stone.

Doğrudan bir tercümede Filozofun Taşı olarak çevirilebilecek son bölüm, orjinal anlamdan bir şey kaybettirmeksizin kitabın adını okuyucuya cazip hale getirmiş.

Kitabın İngiliz yazarı, anadili olan İngilizce’de kitabı Harry Potter and the Philosopher’s Stone olarak adlandırdığı için, ana dilin İngilizce olduğu Amerika’da bu başlığın tercüme edilecek bir yanı olmadığını düşünürseniz haklısınız. Ancak, kitabın Amerika’daki yayın haklarını satın alan Scholastic Corporation, kitabı Harry Potter and the Sorcerer’s Stone başlığı ile yayınladı. Sorcerer Türkçe’de büyücü demek.

Elbette, büyücü, filozof ya da ya da felsefe kelimelerine oranla daha heyacan verici; belki de daha gizemli bir çekicilik katıyor. Felsefe gibi bazen “sıkıcı” olarak tanımlanabilecek bir konu da değil. Fakat yayıncının hedefi bu değildi. Başlığında “Filozof” ya da “Filozofi” kelimesi olan bir kitabı, Amerikalı okurların almak istemeyeceğini düşünerek değişiklik yapıldı. Ama asıl can alıcı nokta, Amerikalıların felsefeyi bildiklerinden, felsefe ile ilgilendiklerinden ve hatta anladıklarından duyulan büyük şüphe idi…

Kral Üçüncü George

İngiltere, Kral Üçüncü George’un 60 yıl süren hükümdarlığı boyunca, sanayi toplumuna geçişten buharlı geminin keşfine dek pek çok başarıya, yeniliğe ve reforma imza attı. Ancak, Kral Üçüncü George denince tüm bunlardan evvel akla gelen akli dengesizliğidir.

1994 yılında Alan Bennett’ın aynı adlı tiyatro eserinden sinemaya uyarlanan The Madness of George III filmi yayınlandı. Bu film, Türkiye’de Kral George’un Deliliği adı ile gösterime girdi. İş filmi Amerika’da gösterime sokmaya geldiğinde ise isim değişti. Evet, tahmin ettiğiniz gibi özgün adı zaten İngilizce olduğu halde…

The Madness of George III yerine The Madness of King George haline geldi.

İngilizce’de Üçüncü George diyebilmek için Roma rakamları olan ve Üçüncü anlamını veren III kısmı eklenmeyerek. Sebebi? Gösterim haklarını alan şirket, eğer film sonunda III ile yayınlarsa, Amerikan halkının The Madness of George III filmini, birinci ve ikinci filmi kaçırdıklarını düşünerek izlemeyeceklerini tahmin ettiğinden…

Anlayacağınız, bu ünlü başlık değişiklikleri, Amerika’lıların inanılmaz cehalet ve ilgisizlikleri dikkate alınarak gerçekleştirildi.

Trump

Şimdi, gelelim ünlü sorumuza: Trump neden ve nasıl başkan seçildi?

Çünkü Amerika, hayatın önemli manevi ve akli değerlerinin yapı taşlarından olan felsefe ve tarihe olan ilgisizliğini Trump ile tescilledi.

Zira, tarih ve felsefeden nasibini almayan ve seçimlerin adil ve açık olduğu ülkelerde, toplumların, uzun vadeli ve derin analizler ile sebep-sonuç ilişkisi kurması mümkün değil.

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

 

 

mm

Dr. Rengin Morro

Dr. Rengin Morro, terörizm ve çatışma çözümü çalışmaları alanında, kolay anlaşılabilir ve tatbiki çözüm önerileri ile tanınan uluslararası ilişkiler ve siyasi-ekonomik risk analizi uzmanıdır. Türk özel sektöründe başladığı iş hayatını, üniversite ve düşünce kuruluşları bünyesinde akademik çalışlamaları ile bütünleyerek sürdürmüştür. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden alan Dr. Morro, “Avrupa Birliği (AB) İçinde AB’nin Siyasi ve Ekonomik Entegrasyonuna Karşı Görüşler” tezi ile yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra “Çatışma ve Çatışma Çözümü Temelinde Türk-İran İlişkileri” tezi ile de doktora derecesini almıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kontur-terör ve Çatışma Çözümü Dairesi Geçici Başkanı olarak çalışırken aldığı iş teklifi üzerine, Washington D.C.’ye göç etmiştir. Amerikan Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve çatışma çözümü profesörü olarak görev yapmıştır. 2003 Şubat ayından bu yana iş ve akademik araştırmalarını Amerikan başkentinde sürdüren Dr. Morro, özel sektörün yanı sıra, ABD hükümeti ve ilgili kurumlarına uzmanlık alanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dr. Morro, bir İzmirli olarak ilk kez Yeni Asır Gazetesi’nde 1998 yılında başladığı dış politika yazılarını, Halimiz’de sürdürecek olmaktan heyecan ve gurur duymaktadır.

1 Comment

  1. Barış OFLAZ dedi ki:

    Okumaktan büyük keyif aldım. Gelecek yazılarınızı büyük bir zevkle takip edeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!