BİR GENERALİN YÜKSELİŞİ VE DÜŞÜŞÜ - Halimiz
PENTAGON’UN YOL HARİTASI VE TÜRKİYE
7 Aralık 2017
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
14 Aralık 2017

Yeni başkan seçilmiş olan Donald Trump’ın iş teklifini kabul eden emekli General Michael Flynn, 18 Kasım 2016 günü Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı ünvanıyla, Trump’dan sonra neredeyse dünyanın en güçlü ikinci adamı idi.

Trump’ın dış politika deneyimi ve bilgisinin sıfır olduğunu düşünecek olursanız, Flynn Amerikan ve dünya dış politikasının en önemli ve güçlü kişisiydi bile diyebiliriz. Zira Amerika’da Milli Güvenlik Danışmanı, kabinedeki bir çok bakandan daha fazla etki sahibi bile olabilir.

Dünyanın zirvesi Flynn’e aitti. Açamayacağı kapı, değiştiremeyeceği siyaset yoktu. Kim olduğunu ve siyasi gücünü sağır sultan bile duymuştu. Rusya aleyhine başkan Obama yönetimince uygulanmaya konulan ekonomik yaptırımların “şıp diye kaldırılıvermesi” dahil, her şey Flynn’in denetiminde olacaktı. Bu esnada oğlu Michael G. Flynn ile birlikte 2014 yılında kurduğu lobi şirketi Flynn Intel Group ise paraya para demiyordu. Hayat gayet tatlı bir seyir içindeydi General Flynn cephesinde…

18 Kasım 2016’dan bugüne pek çok şey değişti…

Değişmeyen tek şey ise Amerika’nın tam anlamıyla bir hukuk devleti olması…

Yani, kim olursa olsun, hangi pozisyonda olursa olsun, hiçkimse kanundan üstün değildir.

1 Aralık 2017 günü, henüz 1 yıl evvel dünyanın en güçlü ikinci adamı konumundaki General Flynn, halkın “hapse tıkın bunu” sloganları arasından Washington DC Federal Mahkemesi binasına girerek, FBI’ya bilerek ve isteyerek yalan söyleyerek suç işlediğini kabul etti. Yani 1 Aralık 2017 günü itibariyle General Flynn hüküm giymiş bir suçlu! Hayatı boyu da öyle kalacak…

Biliyorsunuz, Trump seçim ekibinin seçimi kazanmak için Rusya ile işbirliği yaptığı iddialarına bakan soruşturmayı ve Özel Savcı Robert Muller’ın adımlarını uzun zamandır ele alıyoruz bu köşede… Flynn’in suçlandığı konular düşünülürse, kabullendiği ceza en hafif olanı zira “fesat amaçlı gizli anlaşma yapma, adam kaçırma, yabancı ajanı olarak kayıt yaptırmama” gibi muhtemel suçlar hala başına dert olacak.

Fynn’in, cezasını hafifletmek karşılığında bildiklerini anlatma konusunda, oğlunun suçlanmaması da dahil Muller ile pazarlık yaptığı konuşuluyor…

Peki Flynn neleri biliyor?

Muller’a neyi ya da kimi verdi ki böylesi hafif bir ceza aldı?

2016 Şubat ayından bu yana Trump seçim kampanyası ve sonrasında yönetiminin dış politika danışmanı olan ve Rusya ile aşırı samimi ilişkiler geliştiren Flynn, tüm yaptıklarını kendi başına yapmış olabilir mi?

Ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında Trump ve ailesinin borçlarının silinmesi sözü verilmiş olabilir mi dersiniz? Flynn bu iş için bulunmuş “yararlı bir araç” olmasın sakın?

Hayatı boyu asker olan ve emir-komuta zincirinde yaşayan Flynn Rusya konusunda “tepeden” birinden emir mi aldı yoksa kendi insiyatifi ile mi hareket etti dersiniz?

Beyaz Saray’da Flynn’den daha yetkili kim vardı peki?

Başından beri paranın izini takip eden Muller, Flynn Intel Group para trafiğine bakarken acaba neler buldu diyorsanız çok beklemeden bu sorunun da yanıtını alacağız anlaşılan. Zira Rusya’yla doğrudan bağlantılı para trafiğini bilmeyen ve duymayan yok.

Trump ve ailesinin Rusya’ya boğazına kadar borç batağında olduğu iddialarını da…

Dediğim gibi, Amerika bir hukuk devleti ve kim olursa olsun, başkan dahil, hiçkimse kanundan üstün değil…

Ve öyle görünüyor ki, şimdi sıra damatta…

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

mm

Dr. Rengin Morro

Dr. Rengin Morro, terörizm ve çatışma çözümü çalışmaları alanında, kolay anlaşılabilir ve tatbiki çözüm önerileri ile tanınan uluslararası ilişkiler ve siyasi-ekonomik risk analizi uzmanıdır. Türk özel sektöründe başladığı iş hayatını, üniversite ve düşünce kuruluşları bünyesinde akademik çalışlamaları ile bütünleyerek sürdürmüştür. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden alan Dr. Morro, “Avrupa Birliği (AB) İçinde AB’nin Siyasi ve Ekonomik Entegrasyonuna Karşı Görüşler” tezi ile yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra “Çatışma ve Çatışma Çözümü Temelinde Türk-İran İlişkileri” tezi ile de doktora derecesini almıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kontur-terör ve Çatışma Çözümü Dairesi Geçici Başkanı olarak çalışırken aldığı iş teklifi üzerine, Washington D.C.’ye göç etmiştir. Amerikan Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve çatışma çözümü profesörü olarak görev yapmıştır. 2003 Şubat ayından bu yana iş ve akademik araştırmalarını Amerikan başkentinde sürdüren Dr. Morro, özel sektörün yanı sıra, ABD hükümeti ve ilgili kurumlarına uzmanlık alanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dr. Morro, bir İzmirli olarak ilk kez Yeni Asır Gazetesi’nde 1998 yılında başladığı dış politika yazılarını, Halimiz’de sürdürecek olmaktan heyecan ve gurur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!