BESİN ALERJİLERİ VE HASSASİYET - Halimiz
Haftanın Öne Çıkan Haberleri
8 Haziran 2017
Ankara’da Sanat Var… Öyle güzel ki…
8 Haziran 2017

Merhaba Halimiz Okuyucuları,

Bu hafta sizleri danışanlarım dolayısıyla sıklıkla karşılaştığım yiyecek alerjileri ve hassasiyeti ile ilgili bilgilendirmek istedim.

Hipokrat ne güzel söylemiş. “Bir kişinin yiyecegi diğerinin zehiri olabilir”

(“What is meat to one person can be fierce poison to another” )

Herkes için ideal olan bir yiyecek yoktur ve herkes için ideal olan bir beslenme şekli de yoktur. Faydalı olabilecek besinler kişinin eşsiz biyokimyasal doğasına göre değişir. Sizin için faydalı olabilecek bir yiyecek, alerjisi veya intoleransı olan bir başkası için zehir olarak algılanabilir. Hemen hemen herkesin bir yiyeceğe intoleransı vardır. Bu çoğunlukla uygunsuz beslenme davranışından ve her gün aynı yiyecekleri tüketmekten kaynaklanır.

Hassasiyet veya intoleranslar genellikle başka bir organ aracılığıyla kendini belli eder.

Yiyecek hassasiyetleri iki türlüdür;

  1. Alerji
  2. Intolerans

Besin alerjisi, yiyecek içindeki bir proteine karşı geliştirilen bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Vücut bu yabancı maddelere karşı antikor üretir. Antikor ve yabancı maddeler dokulara zarar vererek yan etkiler üretirler.

Besin intoleransı vücudun kapasitesinden dolayı belli bir besini hazmedememesi olarak açıklanabilir. İntoleranslar bağışıklıktan çok metabolizma ile ilgilidir. Belli bir besin grubunu hazmedebilecek enzim üretilmemesi sonucunda meydana gelir.

Besin intoleransi en çok kendini yorgunluk ile belli eder. Dinlenerek, uyuyarak geçmeyen kronik yorgunluk kişiye kendini dinlenememiş hissi verir.

Kronik yorgunluğa ek olarak her semptom besin intoleransı nedeniyle ortaya çıkıyor olabilir. Kas spazmları, fazla mukus, enfeksiyona dayanıksızlık, besinlerin hazmedilememesi, bağırsak spazmları, spastik kolon, fizyolojik ve davranışsal semptomlar gibi.

Bazı insanlar kolaylıkla nezle veya grip kaparlar. Bir kışı hasta olmadan geçirebilen insan sayısı o kadar azaldı ki artık. Neden sadece besinler mi ? Elbette değil ama kronik besin reaksiyonları bağışıklık sisteminizi zayıflatıyor ve enfeksiyona duyarlı hale geliyor olabilirsiniz. Özellikle çocuklar ne kadar çok hastalanmaya başladı değil mi ? Nedeni besin intoleransı olabilir mi ?

Aşağıda besin alerjisi veya intoleransı sebebiyle olabilecek semptomları görebilirsiniz;

  • Genel

Kronik yorgunluk, yiyecek aşermeleri, kronik enfeksiyonlar, dinlenememek

  • Fiziksel

Gözaltında mor halkalar, şişlik, ödem, solgun görüntü

  • Gastrointestinal

Kronik ishal, spastik kolon, irritabl bağırsak, kolit, ülseratif kolit, dışkıda mukus, mide yanması, hazımsızlık, reflü, şiskinlik, gaz, kusma, kabızlık, safrakesesi problemleri, ülser, gastrit

  • Solunum

Grip/ Nezle yatkınlık, gece öksürmeleri, astım, bronşit, nefes darlığı

  • Kardiovasküler

Yüksek tansiyon, çarpıntı, aritmi, enflamasyon, sıcak basmaları, kızarma, gece terlemesi, ayak bileklerinde ödem

  • Kas/Eklem

Sırt ağrısı, kas spazmları, krampları, ağrıları, kas zayıflığı, artirit

  • Cilt

Ürtiker, egzama, sedef, akne, dermatit, yoğun terleme

  • Sinir sistemi

Migren, hiperaktivite, huzursuzluk, asabiyet, titremeler, kasılmalar, depresyon, vertigo, hafıza zayıflığı, konsantre olamamak, zihin karışıklığı, öğrenme güçlüğü, anksiyete, panik atak, karakter değişiklikleri, öfke, duygusal patlamalar, halusinasyonlar, paranoya, uykusuzluk, kulak enfeksiyonu, burun akıntısı, sinüzit, anemi, otoimun hastalıkları

Bu semptomlar bir veya birden fazla besine karşı geliştirdiğiniz alerji veya intolerans sonucu görülüyor olabilir.

Peki hangi besinler bunlara sebep olabilir ?

İnek sütü, laktoz, buğday, gluten, yumurta, çikolata, kafein, yer fistığı, fındık, mısır, çilek, deniz ürünleri, domates ve daha niceleri

Peki ne yapmalı?

Problem şu ki çoğu insan hangi yiyeceğe karsı hassasiyeti veya alerjisi olduğunun farkında değil. Özellikle bu yiyeceği sıklıkla tüketiyor ve semptomları her gün görüyorsa. Genellikle şikayet hangi organda ise ilgili doktora giderek çözüm aramaya başlıyor. Problem elbette fizyolojik veya kimyasal da olabilir, fakat herşeyi deneyip çözüm bulamadığınız bir rahatsızlığınız varsa besin alerjiniz veya hassasiyetiniz olabileceği de aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Alerji veya hassasiyetimizin olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Şüphelendiğiniz yiyeceği 4 gün boyunca tüketmeyin. Dört gün boyunca bedeninizden bu yiyecek ve etkileri yok olmaya başlayacaktır. Beşinci gün bu yiyeceği tekrar tüketin, bu yiyeceği tekrar yemenin daha önce hiç tüketmemişsiniz gibi bir etkisi olacaktır. Daha sonra bedenin verdiği tepkileri gözlemleyin. Birkaç yiyecekten şüpheleniyorsanız hepsini birden tüketmeyi bırakın ve her beş günde bir tekrar yemeyi deneyin.

Yediklerinizle deney yapın. Bedeninize karşı duyarlı olun. Eğer bir yiyeceği tükettiğinizde kötü hissediyorsanız uzun süre yememeyi deneyin. Sizin için ne kadar önemli olursa olsun, mutlaka yerine konacak başka bir seçenek vardır.

Gelin şimdi hastalıklara ve onlara sebep olabilecek yiyeceklere bakalım;

Karın ağrısı; laktoz, gluten

Anaflaksi; yumurta, fıstık, süt, balık

Artirit; buğday, mısır, süt, nightshade (itüzümü) familyası patlıcan, domates, biber, patates

Yatak ıslatma; süt, çikolata, domates, şeftali

Astım; yumurta, kuruyemişler, çikolata, gluten

Tekrarlanan nezle/grip; süt ve süt ürünleri, şeker, buğday, yumurta

Dermatit; gluten, süt, yumurta

Kulak enfeksiyonları; süt ve süt ürünleri

Egzama; yumurta, süt, buğday, gluten, domates

Hiperaktivite; sukroz, süt, gıda boyaları ve katkı maddeleri

Hipertansiyon; kafein, alkol, domates

İrritabl bağırsak sendromu; laktoz, süt, gluten, buğday, mısır, tavuk, yumurta

Migren; peynir, domates, çikolata, kahve, çay, süt, yumurta, buğday, kırmızı şarap, aspartam

Multiple skleroz; süt, kahve, çikolata

Sedef; gluten

Ülseratif kolit; laktoz, süt, gluten

Bu hastalıklarınız varsa diyetinizden bu besinleri çıkararak deneme yapın. Belki yıllardır çektiğiniz baş ağrısının sebebi her gün peynir tüketmenizdir. Ya da çocuğunuzun yerinde duramamasının sebebi sürekli yediği şekerlemelerdir. Egzamanız varsa belki de gluten alerjisinden kaynaklanıyor. Sebebini biliyorsanız iyileşmek için bir adım atmışsınız demektir. Daha geniş bilgi ve tedavi icin beslenme uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Diyeceğim o ki bedeninizin ve oluşan belirtilerin farkında olun…

Sevgiler…

 

 

 

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!