BENİM CİLT TİPİM HANGİSİ? - Halimiz
BENİM CİLT TİPİM HANGİSİ? 2
ORTAYA KARIŞIK
7 Mart 2019
BENİM CİLT TİPİM HANGİSİ? 3
GÜNÜMÜZDE KADIN
7 Mart 2019
BENİM CİLT TİPİM HANGİSİ? 4

Genç yaşlardan itibaren bu soru ile kaçınılmaz bir şekilde karşı karşıya kalmışızdır. Cildimiz için bir ürün kullanmaya karar verdiğimizde hangi cilt tipinde olduğunu bilmek ve ona göre ürün almak gereklidir.

Ancak cilt tipi sabit bir durum değildir. Yaş, çevresel etkenler, iklim şartları, genetik özellikler gibi faktörlere bağlıdır ve zamanla değişebilir.

Genel olarak normal tip, yağlı tip ve kuru tip cilt çeşitleri vardır. Normal tip genellikle çocukluk çağlarında olup optimum nemli, ideal gözenek sıkılığında ve pek bakım gerektirmeyen tiptir.

Hangi cilt tipinde olduğumuzu nasıl anlarız?

  • Eğer cildiniz gözenekli, aşırı yağlı parlak görünüyor, sivilceler, siyah noktalar oluşturuyorsa yağlı cilt tipi,
  • eğer cildinizde gerginlik, pullanma, hassasiyet yaşıyorsanız kuru cilt tipi,
  • eğer bazı alanlar kuruyor, bazı alanlar ise sivilceler, siyah noktalar oluşturuyorsa karma cilt tipine sahipsiniz demektir.
  • Ayrıca yoğun lekeleriniz varsa lekeli tip, kırmızı damarlı ve reaktif bir cilt ise hassas tip cilt yapısı var demektir.
  • Ciltte hem hassasiyet hem de yağlı veya kuru alanlar birarada olabilir ki bu en zor bakımı olan tiptir.

Ergenliğe geçişle birlikte değişen hormonların etkisi ile ciltte de yağlanma artışı başlar. Normalden yağlı ve sivilceli cilt tipine geçiş olur.

Hamilelik veya hormon tedavileri ile lekeli cilt tipi oluşabilir.

Menapozla birlikte cilt kurumaya ve kırışmaya başlar.

Her aşamada cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir. Bu konuda dermatoloji hekimlerine başvurarak uzman görüşü almak en ideali olmaktadır.

 

mm

Dr. Cansel Köse Gürer

Dr. Cansel Köse Gürer 1990 yılında Ankara Anadolu Lisesi Almanca Bölümü’nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamlamış, ardından aynı fakültede uzmanlığını alarak Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı olmuştur. ​2002-2005 Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sağlık ve Rehberlik Merkezi’nde uzman dermatolog, 2006-2007 Almanya “München Technical Üniversität Haut und Allergie Klinik” te misafir dermatolog, 2008-2011 Ankara Özel Medicana International Hastanesi’nde uzman dermatolog, 2011-2013 Ankara Özel Form Polikliniği’nde uzman dermatolog ve mesul müdür, 2013-2018 yılları arasında da Ankara Özel Güven Hastanesi ve Güven Çayyolu Tıp Merkezi’nde uzman dermatolog olarak görev yapmıştır. Uzmanlık alanları arasında genel dermatolojik hastalıkların yanısıra dermokozmetoloji ve dermatolojik girişimsel uygulamalar gelmektedir. Şu anda Ankara'da kendi kliniğinde hizmet vermekte olan Dr. Cansel Köse Gürer’in lazer uygulamaları eğitmenliği, dolgu, prp, mezoterapi, kimyasal peeling, altıniğne radyofrekans gibi çok sayıda dermokozmetik uygulama sertifikaları mevcuttur. Dr. Gürer, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!