BAHAR GELDİĞİNDE Mİ BEN BÖYLE OLURUM? - Halimiz
EROLCAN’LA KARAKALEM
7 Mart 2019
SOKRATES
7 Mart 2019

“Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum? Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar?” Ne güzeldir Candan Erçetin’in şarkısı… Burada sözü geçen durum yani aşk, baharın gelişiyle birlikte kanınızı kaynatmaya başlayan duygular seli olarak ifade edilebilir. Hiçbir şey yapmasanız bile içinizde bir heyecan, bir umut belirir. Güneş sanki antidepresan etkisi yapar. Sabah erkenden kalkarız, artık üşengeç değilizdir, daha canlı ve enerjik hissederiz.

Bir de bu durumu tam tersi yaşayanlar var. Yani bahar alerjileri, hapşırmalar, tıksırıklar, burun çekmeler vs. Baharı es geçip yaza geçsek diyenler işte bu yazı sizin için.

Alerji aslında bağışıklık sistemindeki hassasiyet nedeniyle dışa vurulan tepki olarak değerlendirilebilir. Alerji semptomları alerjenlerin histamin adı verilen bir kimyasala bedeninizin tepki vermesi neticesinde oluşur. Bu alerjiler mevsimsel bahar alerjileri dışında toz, hayvan tüyü, polen, böcek, antibiyotik ve yiyecek alerjileri de olabilir.

Tedaviniz dışında alerjiler için neler yapılabilir bakalım;

1.    Antienflamatuar diyet

Sarımsak; doğal antibiyotiktir.

Limon; bedeni alkalize eder.

Yeşil yapraklı sebzeler; vitamin, mineral ve antioksidan kaynaklarıdır. Probiyotikten zengin gıdalar; kefir, yoğurt, peynir, kimçi, turşu.

Kemik suyu; amino asitler bağışıklık sistemine destek olur.

2.    Ham bal/ Arı poleni

İçerdiği enzimlerle enfeksiyon ve alerjilerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olur.

3.    Kuersetin

Sülfür içeren bitkisel gıdalarda bulunur. Histamin salgılanmasını doğal olarak stabilize ederek alerji semptomlarının rahatlamasını sağlar. Etki süresi uzun olduğu için bahar gelmeden kullanmaya başlamak daha faydalı olacaktır.

4.    Isırgan otu

Araştırmalar ısırgan otu yaprağının yine histamin salgılanmasında etkili olduğunu göstermiş. Çay veya tentür formunda kullanmak iyi bir seçenek olabilir.

5.    Probiyotik

Artık hepimiz biliyoruz ki güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı bağırsaklardan geçiyor. Bu yüzdendir ki probiyotik kullanmak alerji oranını düşürüyor. Bağırsaklardaki iyi bakteriler sizi virüslere, bakterilere ve alerjenlere karşı koruyor.

6.    Egzersiz

Böyle kötü hissederken egzersiz yapmak belki de en son düşündüğünüz şey. Ama şunu belirtmekte fayda var ki, spor yapmak antienflamatuar etki göstererek burun kanallarını açıyor ve semptomların giderilmesine destek oluyor.

7.    Su

Belki de kronik susuzluk çekiyorsunuz ve farkında değilsiniz. Bu da sizin kendinizi yorgun hissetmenize baş ağrısı çekmenize, şişkinliğe ve alerji semptomlarının daha da çoğalmasına sebep oluyor.

Bu durumda önce bir uzmandan destek alarak, sonra da yukarıdaki maddelere dikkat ederek daha sağlıklı bir bahar dönemi geçirmek mümkün.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!