BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ - Halimiz
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ 2
TÜRKİYE YOLSUZLUKTA KIRMIZI ALARM VERİYOR!
13 Şubat 2020
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ 3
SEVGİLİ OLMA HALİ ÜZERİNE BİR GÖZLEM
13 Şubat 2020
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ 4

Geçen hafta kış hastalıkları ve bağışıklık sisteminden bahsetmiştik. Bu hafta bağışıklık sistemini ve bağışıklık sistemi hastalıklarını desteklemek için neler yapılabilir bakalım.

Bağışıklık sistemi yani otoimmün hastalıkları bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı bir durumdur. Bağışıklık sistemi bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı koruma sağlar fakat bu yabancı işgalcileri algıladığında savunma hücrelerini devreye sokar. ‌

Romatoit artirit, lupus, diyabet, haşimato, sedef hastalığı, sjögren sendromu, ankilozan spondilit, behçet hastalığı, multiple skleroz ve çölyak hastalığını otoimmün hastalığı olarak sayabiliriz.

Savunma hücrelerimizin bedenimize karşı savaştığı hastalıklarda ve bağışıklık sistemimiz zayıfladığında Otoimmün Diyeti (AİP) Otoimmün Protokolü olarak adlandırılan beslenme sisteminden fayda sağlarız. Bu diyette alerjen olarak görülebilecek tüm yiyecek grupları elimine edilir. Yani tahıllar, tohumlar, glüten içeren her yiyecek, çekirdekler, süt ve süt ürünleri, baklagiller, yumurta, nightshades (domates, patlıcan, biber, patates) sebzeler, kuruyemişler, işlenmiş şeker ve tatlandırıcılar.

Bunu okuduğunuzda içinizden hafif bir isyan duygusu yükselebilir. Peki ne yiyeceğiz?

  • Sakatat
  • Balık ve deniz ürünleri
  • Hormonsuz kırmızı et ve tavuk eti
  • Her renk sebze
  • Baharatlar ve otlar
  • Kaliteli yağlar (avakado, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı)
  • Düşük şekerli meyveler (yaban mersini, frambuaz, çilek)
  • Probiyotik ve fermente gıdalar

3-6 ay yapılmasıyla faydası görülebilir hale gelen bu beslenme programında yiyeceklerin yavaş yavaş sisteme alınmalıdır. Doğrusu bir uzmandan destek almak ve onun kontrolünde ilerlemektir.

Ama sisteminizi fabrika ayarlarına döndürmek ve detoks yapmak istiyorsanız bazı yiyecek gruplarını özellikle gluten ve süt ürünlerinden bir süre uzak kalmanın size hafiflik ve enerji sağladığını, yorgunluğunuzun azaldığını, daha rahat uyuduğunuzu ve bağışıklık sisteminizin güçlendiğini deneyimleyebilirsiniz.

Hastalıkların yaygınlaştığı bu dönemde böyle bir beslenme şekli seçmek fayda sağlayabilir.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!