BAĞIRSAK SAĞLIĞI - Halimiz
YOGANIN EVRİMİ
31 Ocak 2019
İNSAN BAŞLADIĞI YERE DÖNER Mİ?
31 Ocak 2019

Bağırsakla ilgili yazım o kadar ilgi gördü ki, bu hafta da bu konuyu daha detaylı yazmaya karar verdim. Sanırım bağırsakları sağlıkla çalışan az sayıda şanslı insan var. Diğerleri artık bu şekilde yaşamaya o kadar alışmış ki bunun sağlıksız olduğunun bile bilincinde değil. Bu konuyu düzeltmek için yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki;

Geçen haftaki yazım “Bağırsaklarda emilim bozukluğu” ‘ndan da hatırlayacağınız gibi bağırsaklar en çok suya ve life ihtiyaç duyar.

Bağırsaklarınıza nasıl destek olabilirsiniz;

Artırın

  1. Su içmeyi ihmal etmeyin, her gün 1,5 – 2 litre.
  2. Günde 25-40 gram lif almayı hedefleyin.

Lif oranı en yüksek besinler; elma, armut, incir, çilek, ahududu, muz, brokoli, bürüksel lahanası, bamya, enginar, bezelye, havuç, ıspanak, bulgur, kinoa, nohut, mercimek, yulaf ezmesi, chia tohumu, keten tohumu, ceviz, karnıyarik otu

     Destekleyin

  1. Bağırsak florasını sağlıklı hale getirmek icin probiyotik gıdalardan veya takviyelerden destek alın.

Probiyotik gıdalar; kefir, yoğurt, sauerkraut (lahana tursusu), kimçi, kombuçya, turşu.

  1. Bağırsaklardaki epitel doku onarımı için A,C,E vitaminleri, çinko, glutamin ve yararlı bakterileri çoğaltmak için probiyotik gibi takviyelerden destek almak

Uzaklaşın

  1. Şeker tüketimini kesin, tıkalı bir bağırsak kandida mantarı oluşumunu destekler, karbonhidrat içeren gıdalar da bu bakteriyi elimine etmeyi zorlaştırır.
  2. İşlenmiş ve paketli gıda tüketmemek
  3. Burada özellikle dikkat çekmek istediğim “sinameki çayı” yaygın olarak kullanılması ve birçok bağırsak çalıştırıcı çayın içinde bulunması. Sinameki bağırsak hareketlerini düzenlemek için tavsiye ediliyor ama bununla birlikte bağırsak florasındaki iyi bakterileri de alıp götürüyor. Bağırsak hareketlerinizi düzenlemek için bu tür çaylardan medet ummayın.

Ekleyin

  1. Hareket etmek kan akışını ve sirkülasyonu destekleyeceği için kolona daha çok oksijen gitmesini sağlar.
  2. Kolon problemleri stresle de alakalı olduğundan, yoga, meditasyon, nefes çalışması gibi rahatlatıcı yöntemlere başvurun.

Gördüğünüz gibi yukardaki maddelerden çoğu kendi karar ve kararlılığınızda yapılacak yaşam şekli değişikliği ile mümkün. O zaman yapmanız gereken bunları başarabilmek için gerekli hazırlıkları yapmak ve istikrarlı olmak.

Gıda takviyesi ve ilaç kullanımı için ise mutlaka bir uzman görüşüne başvurmanızı öneririm.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!