BAĞIRSAK SAĞLIĞI VE FOODMAPLER - Halimiz
EROLCAN’IN ÇİZİMLERİ
7 Şubat 2019
YAŞARKEN
7 Şubat 2019

İki haftadır verdiğim bağırsak sağlığı ile ilgili bilgilerin üzerine, sindirim sağlığımızı etkileyen Fodmap yiyeceklerin de ne olduğunu anlatmak sanırım yerinde olacaktır.

Bazı yiyecekleri tüketmemenin sindirim sağlığımızı olumlu yönde etkilediğine dair çalışmalar var. Fodmap’ler yani fermente edilebilir karbonhidratlar, beslenme düzenimizden çıkarmak, özellikle hassas bağırsak sendromu tedavisinde, gaz, şişkinlik ve karın ağrısı gibi semptomlardan kurtulmak için kullanılır.

Fodmapler 4 ana grupta toplanır

Oligosakkaritler;

Buğday, arpa, çavdar, kurufasulye, nohut, mercimek, soya fasulyesi, bezelye gibi baklagiller

Soğan, sarımsak, karnıbahar, kuşkonmaz, enginar, pırasa, mantar, gibi bazı sebzeler

Disakkaritler;

Süt, laktozsuz süt, yoğurt ve peynir, çedar, beyaz peynir, parmesan yani laktoz

Monosakkaritler;

İncir, mango, elma, şeftali, kayısı, armut, erik, karpuz gibi meyveler, bal ve agave gibi tatlandırıcılar, yani fruktoz

Polioller;

Böğürtlen gibi meyveler ve düşük kalorili tatlandırıcılar

Ayrıca alkol, tatlı şarap, rom, papatya çayı, hindistan cevizi suyu da yüksek fodmap içerirler.

Herkes Fodmap içeren gıdalardan uzak mı durmalı?

Fodmapler kısa zincirli karbonhidrat ve şeker alkolü içeren ve vücut tarafından zor hazmedilen yiyeceklerdir. Sindirim sırasında bağırsakta fermente olarak suyu çeker ve karbondioksit, hidrojen ve metan gazı üretirler. Bu da bağırsaklarda genişlemeye sebep olur. Yani şişkinlik, gaz ve midede rahatsızlık hissi.

Fodmapler normalde prebiyotik gibi bağırsaktaki yararlı bakterileri artırmaya destek olurlar. Fakat maalesef bazı insanlar özellikle hassas bağırsak sendromuna sahip olanlar bunlara karşı daha duyarlıdır.

Düşük fodmap diyeti yapan hastaların %70’i semptomlarında azalma olduğu konusunda hemfikir. Elbette bu diyeti uygularken mineral ve vitamin dengeleri gözönüne alınmalı ve desteklenmelidir. Genellikle bu kısıtlama 6-8 hafta arası yapılarak ve daha sonra deneyerek beslenme programına yeniden alınabilir.

Düşük fodmap diyeti ayrıca SİBO (ince bagirsakta bakteri çoğalması), kolit ve diğer sindirim sistemi hastalıklarında kullanılabilir. Ayrıca römotoit artirit, MS, egzama, fibromiyalji ve migren hastalarının yüksek fodmap içeren yiyecekleri tükettiğinde ataklarını tetikleyebilir.

Elbette kendi kendinize teşhis koymadan önce lütfen bir uzmanın görüşünü alın.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim.

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!