ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN - Halimiz
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN 2
OLGUN İNSAN
9 Mayıs 2019
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN 3
THEMİS GÖZLERİNİ AÇARSA
9 Mayıs 2019
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN 4

Futbolla haşır neşir olanlar bilirler. İngiltere’nin köklü futbol kulüplerinden Liverpool, çıkacağı her maç öncesi taraftarları tarafından bir şarkıyla karşılanır :”You’ll Never Walk Alone” (Asla Yalnız Yürümeyeceksin”).

Binlerce insan kulüpleriyle kurdukları bağı, kulüplerine karşı hissettikleri sevgiyi tek bir ağızdan haykırırcasına söylerler. Verilmek istenen mesaj nettir. Karşılarına hangi zorluk çıkarsa çıksın, en kötü günlerinde bile takımlarını yalnız bırakmayacaklar ve takımlarına dair umutlarını hiçbir zaman kaybetmeyeceklerdir.

YSK, 6 Mayıs 2019 akşamında İstanbul seçimlerini iptal ettiğini ve seçimlerin tekrarının 23 Haziran’da yapılacağını açıkladı. Haberi aldığımda ben de dışarıdaydım. Etrafımdaki herkes şaşkın ve sinirliydi. İnsanlar birbirlerini arayıp YSK’nın aldığı kararın haberini veriyordu.

Derken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kısa bir açıklama yaptı. Sultanbeyli’de bir evde iftar yemeğindeydi. “Herşey çok güzel olacak” dedi. Sükunetinden bir şey kaybetmemişti.

İftar sonrasında Beylikdüzü’nde Yaşam Vadisi’nde halka seslendi İmamoğlu. Hakkı yenmişti, “anamın ak sütü gibi helal” dediği seçim sonuçlarına YSK hiçbir zaman unutulmayacak bir şekilde “bir daha” demişti. Ama o, seçim süreci boyunca olduğu gibi kucaklayıcı dilinden vazgeçmedi, yuh sesleri yükselirken kalabalığı susturdu. Tüm İstanbul seçmenine hatta tüm Türkiye’ye sesini duyurdu. Gençliğe olan umudunu vurguladı ve YSK kararları sonrası moral bozukluğuna uğramış seçmene gömleğinin kollarını kıvırıp “Yolumuz uzun” diyerek inanç aşıladı.

İmamoğlu, işte bu tarihe geçecek konuşmasına imza atarken benim kafamda Liverpool taraftarının tek bir ağızdan haykırdığı o şarkı çalıyordu:

 

bir fırtınadan geçtiğin zaman

başını dik tut

ve korkma karanlıktan

fırtınanın sonunda altın bir gökyüzü

ve eğlencenin tatlı gümüş şarkısı var

 

rüzgarın içinden yürü

yağmurun içinden yürü

hayallerin bir yana atılsa da savrulsa da

yürümeye devam et, yürü, yüreğinde umutla

ve asla yalnız yürümeyeceksin…

asla yalnız yürümeyeceksin!

 

yürümeye devam et, yürü, yüreğinde umutla

ve asla yalnız yürümeyeceksin…

asla yalnız yürümeyeceksin!

 

Senin sükunetin, barışçıl ve kucaklayıcı dilin sayesinde herşey çok ama çok güzel olacak İmamoğlu. Aydınlık günlerin habercisi sensin.

Asla yalnız yürümeyeceksin.

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!