AŞK VE İLİŞKİ ÜZERİNE - Halimiz
AŞK VE İLİŞKİ ÜZERİNE 2
HOP HOP DEĞİŞ TONTON
14 Kasım 2019
AŞK VE İLİŞKİ ÜZERİNE 3
GRİP ÖNERİLERİ
14 Kasım 2019
AŞK VE İLİŞKİ ÜZERİNE 4

Bir insanın aşkı çoğu zaman komik, kimi zaman da trajik olaylara yol açar. Her ikisinin de nedeni tür ruhunun eline geçmiş olan bu insanın, onun tarafından yönetilmesi ve artık kendi kendisine ait olamamasıdır.

Shopenhauer-Aşkın Metafiziği

 

Bir kadınla erkeği bir arada tutan şey ile bir araya getiren şey aynı mıdır? Bir ilişkinin olmazsa olmazı nedir? Bir ilişkide salt dürüstlük mümkün müdür?

Karşı cinsi bir araya getiren şeyi kimya ile açıklamak mümkün. Aşkı hormonlarla belki tanımlayabiliriz ama aslında temelini çok da iyi bilmediğimiz bir şeyi biliyormuş gibi yapmış olmaz mıyız?

Aşk nedir? Aşk bir ruhsal bunalım mı yoksa sahiplenme arzusu mu? Türün devamını sağlamak için ilkel bir içgüdü mü? Cinsel çekim mi, iki birey arasındaki kimya mı? Kimyaysa bu kimya bozulduğunda ne oluyor?

Aşk hakkında hemen her yazar, filozof, şair, sanatçı bir şeyler yazar ve üretir.

Aşk acaba batı kültüründe fazla abartılmış bir şey midir? Aşk ile seks aynı kapta pişerken, sevgi ile seks birlikte gidemez mi?

Evlilik kurumunun öldürdüğü şeyler arasında öncelikle cinsellik vardır. Gizem seksidir. Evlilik gizemi öldürür. Hemen her halini bildiğiniz kişide gizem kalmaz ve bu cinselliği görev veya sıkıcı bir şey konumuna sokabilir.

İki kişi arasındaki romantizmin sürebilmesi karşılıklı özene bağlıdır. Sadece erkeğin eve gelirken çiçek getirmesi, romantik restoranda yer ayırtması yeterli değildir. Kadının da bir şey yapması, adamı cepte değil seçilmiş hissettirmesi gerekir. Bazen kadının sadece kendine bakması, kendine güvenmesi bile yeterli olabilir bir ilişkide romantizmin sürebilmesi için. Kadın ve erkeğin kendi gibi olabilmeleri için birbirlerine alan açmaları elzemdir. Bir ilişki sadece birlikte olunan anlarla değil, ayrı kalınan anlarla anlamlı hale gelir.

Bir ilişki için en başta iki kişi gerekir. İki kişinin birbiriyle ilişkide olması gerekir. Aynı çatı altında olmak ve asgari iletişimde bulunmak aşkı da sevgiyi de zamanla saygıyı da öldürür.

Saygı, bir ilişkinin temel yapıtaşıdır. Saygı ve sevgi olmadan ilişki olamaz. Bunu üstüne aşk, cinsellik, dostluk, dürüstlük, başarı, macera… sizin için önemli ne varsa onları koyabilirsiniz ama iki bacağı olmadan bir evlilik yürüyemez.

Saygı duymadan severseniz zorbalık yaparsınız. Fiziksel veya psikolojik şiddet uygularsınız. Sevgi olmadan saygı sadece korku kaynaklı olur. Samimi bir ilişki yaşayamazsınız, mış gibi olur her şey.

Evlilik kurumu, aile ismi verilen en küçük toplum birimini bir arada tutmak adına çok büyük fedakarlıklar gerektirir. Aile bireyleri aynı evde yaşayabilsin diye kişiliklerden, sosyal hayattan, bireysellikten vazgeçmek gerekebilir. Evlilik kurumu insanları öğüten bir makine gibidir. Geriye kaan insan tozundan havaya savrulan bir avuç özellik ile evlilik sürdürülür. Evlilik, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur.

Bağımsızca eve ekmek getiren kadının evdeki psikolojik yükü çocuklarla sınırlı değildir. Çocuklarla hiç ilgilenmeyip bunu bakıcı veya büyükannelere bırakan anne-babaların sayısı çok fazladır. Annelik doğurduktan sonra görevinin bitmesi değildir, babalık sadece fiziksel şartları sağlayabilmek değildir. Çocuğun anne ve baba ismi verilen, güvenebileceği, kabul göreceği, kendini ifade edebileceği, kendine örnek alabileceği, öğrenebileceği yetişkinlere ihtiyacı vardır. Çocuk, anneye de babaya da günümüzde ihtiyaç duyar  çünkü onlardan başka bu rolü üstlenen yetişkin yoktur.

Günümüz toplumunda çekirdek aile düzeni ile birlikte, anne-babalık kutsal bir role bürünmüş, hem toplumun hem çocuğun anne babadan beklentisi çok yükselmiştir. Evlilik kurumunu sürdürmenin temel şartlarından biri çocuk sahibi olmaktır. Çocuk ajitasyonu olmadan iki yabancının ömür boyu birbirine katlanması zordur ama mümkündür.

Nasıl mümkündür? İletişim kurarak. Arkadaş olarak. Paylaşarak. Benzer yolları seçerek, benzer yollarda büyüyerek.

Evlilik kurumunun aşkla bir ilişkisi yoktur, onunla alıp veremediği de yoktur. Evlilik kurumu rasyoneldir, aşk duygusaldır. Aşk bitince evlilik biter mi? Bitmemeli çünkü aşk ile evlilik arasında doğrusal bir ilişki yoktur.

Evlilik, sevgi ve saygı bitince biter bence. Paylaşımlar azaldıkça, insanlar birbirlerine yabancılaştıkça, karşılıklı olarak özensizleştikçe biter.

Evlilik, rasyonel anlamını ve işlevini bitirdiğinde biter.

Evlilik, kendini yeniden keşfetme arzusuyla biter.

Peki nasıl ömür boyu sürer? Evlilik kurumunu sürdürmek bir karardır. Bir paltoyu eskidikçe onarır onarır giyersiniz belki ama evlilikte işin içinde duygular da olduğu için yaralar derinleşip onarılamaz hale gelmeden merhem sürülürse ömür boyu sürebilir. Ama bunun tek bir yolu yoktur. Güçlü arkadaşlıklar bile bitebildiği gibi arkadaşlık kavramı üzerine oturtulan bir evlilik de bitebilir. Temel önemlidir evlilikte. Sevgi ve saygıdan başka temeller üzerindeyse, her an tepetaklak olabilir ama bu ikisi üzerinde yükselen evlilikler ve ilişkiler ömür boyu sürebilir.

mm

Ayse Musal Çıpa

Ankara’da doğdum ve büyüdüm. TED Ankara Koleji mezunuyum, Bilkent’te Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Bir kaç sene mesleğimi yaptıktan sonra İstanbul’a taşındım ve reklam sektörüne geçtim. 17 sene aralıksız profesyonel hayatıma devam ettikten sonra 2011'de bir şirkete ortak oldum, evlendim ve 2012’de doğum yaptım. 2015’den beri Sivil Toplum Kuruluşları ile çalışmaktayım. Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni ve Yenidenbiz’i destekliyorum. İstanbul Gençlik ve Çocuk Sanat Bienali’nde gönüllü çalışıyorum. Kolektif işlere inanıyorum. Only One Team ile bir kolektif kitap yazıp, bir enstalasyon sergisi açtık, çevirim içi radyo kurduk ve çevirim içi şiir gecesi yaptık. Farkındalık, Reiki, Transandantal Meditasyon, Şiddetsiz iletişime giriş, yoga, P4C vb. bir çok kişisel ve mesleki eğitime katıldım. Farkındalık üzerine atölyeler düzenliyorum. Çocuklar için felsefe kolaylaştırıcılığı yapıyorum, yetişkinler için felsefe çemberleri düzenliyorum. Yazıyorum ve konuşuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!