ARINMA - Halimiz
ARINMA 2
BİR İSTANBUL HİKAYESİ
25 Nisan 2019
ARINMA 3
EROLCAN’IN ÇİZİMLERİ
25 Nisan 2019
ARINMA 4

Toksinlerden arınma ya da detoks yıllardır moda. Ben beslenme uzmanı olmadığım için diğer detoksların bedene ne faydası olduğunu tam olarak yazamayacağım ama bir kaç gün önce Ayurvedik bahar detoksu yapmış bir kişi olarak bedenimdeki, ruh halimdeki, davranışlarımdaki ve düşünce yapımdaki değişimlerden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle kendi yemek alışkanlıklarımdan bahsedeyim. Ben yetişkin hayatımın büyük bir bölümünü yoğun tempolu işlerde çalışarak, dolayısı ile uzun saatler harcayıp yemek yapacak vakti olmayarak yaşadım. Sebze ağırlıklı beslenirdim. Yemeği o kadar ağır yerdim ki yemek yemeklikten çıkar buz gibi olurdu. Doğum öncesine kadar hep ince veya normal kiloda denecek bedenim oldu. Sigarayı bıraktığım zamanlar kilo alıyor, başlayınca veriyordum.

Ancak doğum sonrası beslenme alışkanlığım değişti. Hızlı yemek yemeye (küçük çocuklu bir annenin uzun uzun keyif sofrası yapması imkansız , en uzun yemek 20 dakika sürüyor), atıştırmaya ve tatlı yemeye başladım. Bunları hepsinin sonucunda kilo aldım. Diyet yapıp kilo verme, diyeti bırakınca kilo alma döngüsüne girdim, sabit kiloda duramamaya başladım. Yemek ile ilişkim, psikolojik ve duygusal bir hal aldı. Beslenmek için değil, canım istediği için yani haz için yemeye başladım.

Sağlığım bozuluyor gibiydi, gittiğim doktorum bana öncelikle kendi yazdığı enfes bir kitap olan “İyi ki yaş alıyorum- Prof. Dr. Tekin Akpolat” kitabını hediye etti. Onun önerisi ile hayatıma 10bin adımı soktum ve kiloyu nasıl uzun vadede aldıysam, uzun vadede hayatımdan çıkartmaya karar verdim. Bu sebeple anlatacağım detoksun yan etkisi olan kilo verme kısmına odaklanmamanızı, detoksu gerçekten daha iyi bir beden, ruh ve zihin sahibi olmak için yaptığımı hatırlamanızı isterim.

Detoksu grup halinde yapmak hem işi kolaylaştırıyor hem de gruptaki paylaşımlar motive edici oluyor. Bizi, Ayurveda Uzmanı ve Yoga Uzmanı, Acemi Yogi’nin yazarı Sevgili Esra Karaosmanoğlu whatsapp üzerinden bir araya getirdi. Öncelikle bilgilendirme metni iletti, ardından detoks boyunca manen destek oldu, meditasyon, masaj ve açık havada vakit geçirmeyi de içeren kendine iyi bakma önerilerinde bulundu.

İlk Ayurvedik detoksu, Esra’nın önderliğinde sonbaharda yaptığımda bana en iyi gelen yanı 1 haftada 2.1 kiloyu çok da zahmet etmeden vermem olmuştu. Detoks sonrasında porsiyonlarımı küçülttüm, ara öğün ihtiyacımı su içerek gidermeye çalıştım. Ancak zihinsel veya ruhsal hiç bir detoks yapmadım, bu sebeple zamanla zihnim de bedenim de eski alışkanlığına geri döndü.

Bu detoksta, yani ilkbahar detoksunda mideyi rahatlatmak için ağır yemeklerden kaçınılıyor. Arındırma işlemi ise bol bol sebze suyu tüketerek gerçekleştiriliyor.

İlkbahar detoksunu biraz daha ciddiye aldım. Detoks boyunca az sosyalleştim, ekran kullanımımı minimuma indirdim, kitap okudum, her gün yürüyüş ve meditasyon yaptım, haftada iki gün spora gitmeye devam ettim, erken yattım, banyo tuzları ile yaptığım banyonun ardından susam yağı ile masaj yaptım.

İlkbahar detoksunun ilk üç günü hazırlık evresiydi. Temelde şu şekilde özetleyebilirim: Süt ve süt ürünleri kullanımı yok ya da çok çok az, kırmızı et ve tavuk yok, meyve yok, kuruyemiş yok, ara öğün yok, en önemlisi kahve ve çay yok. Sonraki 2 gün işin içine sebze suyu ve Jamu isimli bir içecek giriyor. Son 2 gün ise tamamen sebze suyu ve Jamu’dan oluşan bir arınma programı.

Detoksun bana birçok açıdan faydası oldu.

Fiziksel faydaları:

Vücudumdaki ödemi attım, karnım indi. Yaklaşık 3 kilo verdim

Kendimi çok zinde hissettim. Cildim güzelleşti.

Zihinsel Değişim:

Konsantrasyonum arttı ve işlerimi çabasızca bitirmeye başladım.

Hafızam kuvvetlendi ve en önemlisi daha çok an’da kaldım, şimdi’yi deneyimledim.

Duygusal değişim:

Kendimi daha dingin hissettim, endişelerim neredeyse yok oldu.

Kendimi canlı ve enerjik hissettim, karamsarlığım ve çökkün ruh halim kayboldu, kendimi neşeli hissettim. Çocuğumla daha çok iletişim kurdum, yaptığım işlerde yaratıcılığım arttı.

Hareket/Davranışlarımdaki değişim:

Daha planlı ve verimli çalışmaya başladım, temelde farkındalığım arttı. Yaptığım işlere daha fazla özen göstermeye ve işleri daha telaşsız yapmaya başladım. Davranışlarıma ve sözlerime daha çok dikkat ettim.

Detoks sadece vücutta değil, bizi biz yapan tüm seviyelerde işliyor. Sabahları uyanınca ben bedenim değilim, ben düşüncelerim değilim, ben duygularım değilim demek bile büyük bir değişim ve farkındalık yaratıyor.

Yiyecek ve içeceklerle ilgili bağımlı ilişkimi fark ettim. Kahvesiz durabildiğimi, ceviz ve badem gibi kuruyemişler olmadan da tok kalabileceğimi, porsiyonu azaltıp doymadan kalktığımda kendimi her anlamda daha iyi hissettiğimi, ekran karşısında vakit geçirirken atıştırmak zorunda olmadığımı, akşam üzerleri karnım kazındığında bir şey yemeden de durabileceğimi, bol sıvı tüketerek kendimi çok tok hissedebileceğimi fark ettim.

Yenilenmek, bahara daha hafif başlamak için herkese Ayurvedik Bahar Detoksunu tavsiye ederim. Özellikle meditasyon, açık havada yürüyüş ve eğer mümkünse hafif egzersizlerle birleşince kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Bahar her anlamda yenilenme ve arınma vakti. Bu yazıyı teslim ettiğim anlamlı gün 23 Nisan. Atatürk’ün hem ülkemizin hem de dünyanın çocuklarına hediye ettiği bayramda çocuk saflığında kalabilmeyi deneyimlemek arınmanın nihai hedefi olabilir.

Namaste.

mm

Ayse Musal Çıpa

Ankara’da doğdum ve büyüdüm. TED Ankara Koleji mezunuyum, Bilkent’te Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Bir kaç sene mesleğimi yaptıktan sonra İstanbul’a taşındım ve reklam sektörüne geçtim. 17 sene aralıksız profesyonel hayatıma devam ettikten sonra 2011'de bir şirkete ortak oldum, evlendim ve 2012’de doğum yaptım. 2015’den beri Sivil Toplum Kuruluşları ile çalışmaktayım. Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni ve Yenidenbiz’i destekliyorum. İstanbul Gençlik ve Çocuk Sanat Bienali’nde gönüllü çalışıyorum. Kolektif işlere inanıyorum. Only One Team ile bir kolektif kitap yazıp, bir enstalasyon sergisi açtık, çevirim içi radyo kurduk ve çevirim içi şiir gecesi yaptık. Farkındalık, Reiki, Transandantal Meditasyon, Şiddetsiz iletişime giriş, yoga, P4C vb. bir çok kişisel ve mesleki eğitime katıldım. Farkındalık üzerine atölyeler düzenliyorum. Çocuklar için felsefe kolaylaştırıcılığı yapıyorum, yetişkinler için felsefe çemberleri düzenliyorum. Yazıyorum ve konuşuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!