ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
20 Haziran 2019
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 3
THE I-WORD
20 Haziran 2019
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 4

Füsun Gönder’in BoHo Sanat Galeri’sinde açılan ve 15-30 Haziran 2019 tarihleri arasında devam eden Kişisel Resim Sergisi’nden söz etmek isterim. TED Ankara Koleji ve AÜ Hukuk Fakültesi mezunu olmasına rağmen fırçasıyla yollara düşen Füsun Gönder’in yolu sanat dünyasının kıdemlisi Kayıhan Keskinok’la buluşmuş, Sanat Yapım’da hocanın resim tedrisatından geçmiş. Artık fırça elinden düşmemiş.

ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 5

Boho Sanat Galeri’sindeki sergisini gezmeye gittiğimde açıkçası çok etkilendim. Kendimi adeta rengarenk bir ormanın içinde buldum. Her resimde bir dünya içeriğine tanık oldum. Huzurlu ve aynı zamanda duygusal bir yapıyı hissettim. Fırçanın tuvalin üzerinde yarattığı her ağacın kutsallığına kaptırıyorsunuz kendinizi ve bir rüyada gibi hissediyorsunuz. Evet, bir orman, ama öylesine etkileyici ki, uçuk, yumuşacık, dostça kucaklaşmış kocaman gövdeler fırça darbeleriyle dostluk içindeler. Yalnız orman değil doğanın insana gülen yüzüyle bakan çiçek resimleri de inanılmaz güzellikte. Lila renklerin ağır başlı ve asil ruhlu kişileri sembolize ettiğini okumuştum. Sanatçıyı tanımladığını da vurgulamalıyım. Resimlerdeki sıcacık renkleri nasıl anlatacağımı bilemedim. Kısaca sıcacık ve hacimli.

ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 6

Füsun Gönder, ODTÜ Kemal Kurdaş Ormanı’ndan esinlendiğini ve etkilendiğini resimlerinde de bu duygularını yansıttığını ifade ediyor. Spatulayla ağaç gövdelerini, dallarını, yapraklarını oluşturduğunu, renkleri boya yoğunluğuyla oluşturduğunu kaydediyor. Yaşanan bazı olayların etkisinin de sanatla giderildiğine işaret ederek sanatla yaşama tutunmaktan söz ediyor. Yakınmak yerine sanat yolunda ilerlemeyi seçtiğini, bunun da kendisini sanatın içinde var ettiğini sözlerine ekliyor. Sanatın izleyici ve sanatçıyı buluşturması keyfini de dile getiriyor.

ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 7

Füsun Gönder, resimleriyle çok sayıda fuarlara ve sanat etkinliklerine katılmış, bu güne kadar 10 kişisel sergi, 15 grup sergisi açmış. 2015 Marko Polo Sanat Ödülü/Venedik (İtalya) ve 2017 Strasburg (Fransa) ödüllerini kazanmış.

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!