ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 2
A LITTLE BIT OF LIGHT
2 Mayıs 2019
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 3
FORTUNA
2 Mayıs 2019
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 4

Şükran Pekmezci Atay: Mitoloji ve Sanat…

Ressam Şükran Pekmezci Keskinok Vakfı’nda Mitoloji ve Sanat’ı anlattı. “Geniş bir konu, geniş bir öykü alanı ve yelpazede değerlendirdiği mitoloji ve insanın ancak belirli bir bölümünü” anlatacağına dikkat çeken Pekmezci, “dünya üzerinde hayat başladıktan milyonlarca yıl sonra yaratılanların içinde en güzeli olan insanın yaratıldığını, insanın da düşünmeyi, kâinatı ve kendilerini yaratan Tanrıyı ve onlar gibi ölümsüz olmayı aradıklarını” belirterek Mitolojinin ortaya çıkışının hikâyesini katılımcılarla paylaştı.

Pekmezci, insanların, doğa olaylarını araştırmaya ve nedenlerini sorgulamaya başladıklarını, nereden geldiklerini ve nereye gittiklerini, hayatın ne olduğunu, ölümün esrarını ve ölümsüzlüğünü; vahşi doğayı ve hayvanları, yıldızları kara bulutları, mavi gökyüzünü, coşan denizleri, nehirleri, yıldırımları, rüzgârları, tufanları sorguladıklarını; her şeyi korkutucu ve ürkütücü, merak edici bulduklarını; günün aydınlığını, gecenin gizemini, esrarın karanlığını hiç çözemediklerini; akli açıklama yapamayınca kendilerinde bulunmayan, yenilmez güçleri olan ama kendileri gibi görüntüsü olan ölümsüz varlıklar olarak düşleyip yaratıkları oluşturduklarını; bunun sonucunda da Mitolojinin ortaya çıktığını” ifade etti.

ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 5

Mitoloji sözcüğünün; masal, hikâye anlamına gelen Yunanca “Mit”ten ve “söz” anlamına gelen” Lagos” kelimesinden türediğine dikkat çeken Pekmezci, çok eski zamanlardan gelmiş ve yaşamış olan toplulukların inandıkları ve taptıkları Tanrıların, perilerin, devlerin maceralarından bahsedilen hikâyeler olduğuna vurgu yaptı. “Mitlerde yaşanmışlıkların, derin sembolik anlamlar ve güzelliklerin olduğunu, bunların sadece Yunan masalları ve mitleri olmadığını, onarın bağlantı kurduğu Mısır, Asur, Finike, Sümer ve Anadolu mitleriyle de çok etkilendiklerini ifade etti. Bunların aynı zamanda kulaktan kulağa, ülkeden ülkeye, nesilden nesile anlatılarak çoğaldığını, büyüdüğünü, bağlantı kurulan ülkelere gittiğini, yerinde hiç durmadığını, hep göç ettiğini, bulundukları toplulukların peşi sıra gittiklerini, şairlerin, trajedi yazarlarının, filozofların ve müzisyenlerin gayretleriyle zenginleştiklerini ve zaman içerisinde kaynaştıklarını” anlattı. Coğrafya özelliklerinin etkisiyle mitlerin şekil değiştirebildiğine vurgu yapan Şükran Pekmezci, en dikkat çekici mitlerin, Mısır, Sümer, Akad, Anadolu, Yunan, Hint, Çin ve İran olduğunu belirtti.

Pekmezci ayrıntılı uzun konuşmasının ardından mitolojinin sanatla buluşmasına değindi. Sanatçıların yapıtlarına konu olan mitleri ve onların sanata konu edilenlerini de ayrıntılı ve öğretici bir ifadeyle anlattı.

 

 

 

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!