ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 2
KADINA DAİR
18 Nisan 2019
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 3
A TALE OF TWO TWEETS
18 Nisan 2019
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 4

Geçmişin Sessiz Tanıkları Resim ve Seramik Sergisi… Gültekin Serbest ve Funda Açıkgöz

“Geçmişin Sessiz Tanıkları” Resim ve Seramik Sergisi Emin Antik Sanat Merkezi’nde görücüye çıktı. “6 Sanat Atölyesi”nde çalışmalarını sürdüren biri seramik, diğeri fırçayla geçmişe doğru giderken renklerle tarihe not düşen Gültekin Serbest ve Funda Açıkgöz’ün eserleri büyük beğeniyle karşılandı.

ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 5

Kosova Prizren doğumlu, Gazi Üniversitesi Resim Bölümü mezunu sanatçı Gültekin Serbest, süzgün güzel gözlü ve taçlı tavus kuşlarının renk cümbüşü kanatlarıyla doğanın, evlerin ve de İstanbul’un sembolü Galata Kulesine yönlendiriyor insanı. Tarih ve mitoloji iç içe ve kucak kucağa. Öyle güzel bir kompozisyon oluşturuyor ki bakarken resmin içine dalıyor, Galata Kulesinden kendisinin yarattığı kanatlarla uçmayı başaran bilgin, mucit, havacı Hezarfen Ahmet Çelebi gibi uçmayı hayal ediyorsunuz. Ay yıldızlar, bulutlar, denizin dalgalarında yalpalanan kayıklar ayrı bir zenginlik katıyor resme. Dallarına cennet kuşları konmuş, meyveli, yapraklı hayat ağacı başka bir figür olarak tuvalde yerini almış. Salkımlı üzüm ağacını da atlamamak gerek. Kocaman yeşil yaprakları, dallarında kuşları, bulutları, minicik bir tavus kuşuyla yine sizi resmin başında uzun süre tutuyor. Bununla kalmıyor, bu figürleri bir yenilik olarak tahta bir bavula da nakşetmiş sanatçı Serbest. Hem içi hem de dışı bir dünyayı içine almış. Yine yapraklı üzüm salkımları, denizi, dalgaları, kayığı ve elbette tavus kuşu…

ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 6

 

Gelelim Funda Açıkgöz’e…

Sürekli bir araştırma ve deneme çalışmaları olan Ankaralı sanatçı Açıkgöz’ün ağırlıklı olarak koç, lale, nar ve kapı kilitleri motifine yer verdiği 3. kişisel resim ve seramik sergisi sanatseverlerle buluştu. Sanatçı, halı ve kilimlerde yer aldığı gibi mezar taşlarında, Türk damgalarında çokça yer alan “güç ve iktidar” anlamına gelen koç figürünü kendi muhteşem yorumuyla seramiğe nakşetmiş. Türk edebiyatında çokça yer verilen, mimariden ve çiniye kadar birçok sanat eserinde işlenmiş olan lale figürünü seramiklerinde muhteşem bir şekilde kullanmış. Kutsal kitaplarda sıkça görülen, Orta Asya kökenli, bereket anlamına gelen Nar figürü ise, Funda Açıkgöz’ün elinde çok etkileyici ve harika bir form haline gelmiş. Sergilenen eserler büyük beğeniyle izlendi.

ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 7

Elinize emeğinize sağlık güzel dost ve güzel sanatçılarımız Gültekin Serbest ve Funda Açıkgöz.

Son söz: Ankara’da böylesine güzel bir sergiyi gezmek çok keyifli ve anlamlıydı. Her bir eser sayfalarca hikâye edilebilir güzellikteydi. Ancak eserin yorumunu okumak keyifli olsa da gözün görmesi ve yüreğin kıpırdaması esere yaklaşmak ve yakından görmekle mümkün olabilir. O eseri incelerken renklerin denizine ve rüzgârına kapılmak gerek. Ve oradan uzaklaşırken tadı damağınızda, güzellikler beyninize kazınmış olur.

Yaşasın Sanat!

 

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!