ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
TOROSLARIN SAKLI VE GİZLİ ANTİK KENTİ SAGALASSOS
11 Nisan 2019
RELIGIOUS LITERACY AND POLICY MAKING
11 Nisan 2019

Bağımsızlık Gülü-Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında…

“Bağımsızlık Gülü-Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında” adlı anı sergi 28 Mart- 09 Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi Osman Hamdi Bey Sergi Salonu’nda Kansu severlerle buluştu. Kansu’nun doğumunun 100. yılı beste ve şiir yarışmalarıyla da renklendi.

Sergide, doğumunun 100.yılında anılmak üzere yurt dışı ve yurt içinden 38 sanatçının Kansu’nun şiirlerinden esinlenerek ürettikleri eserler yer almış. Resimler ve heykeller (yontu) Kansu’nun şiirleriyle bir bütün oluşturmuş, şiirlerde resimler, resimlerde şiirler hikâye edilmiş. Sergiye bir başka katılan ayrıcalık da Ceyhun Atuf Kansu’nun kişisel eşyalarının sergilenmesi.

Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in yaptığı muhteşem bir proje olarak sunulan sergide, ÇSM ’nin ve usta sanatçıların emeğini alkışlamak gerekiyor. Sergiyi anlatmaya kalem yeterli olmayabilir, görmek gerekir. Saatlerce izlenebilecek bir sergiydi. Şiirleri, resimleri, yontuları birlikte izlemek, sevmek, tanımak, özel eşyalarıyla aile fotoğraflarını yan yana izlemek doyumsuz bir tarih okumasıydı. Yüz yıllık daha doğrusu asırlık bir tarihi iyi sergilemek ve iyi okumak büyük bir kazançtır.

Sergide yer alan sanatçılar: Hasan Pekmezci, Şükran Pekmezci, Bedri Baykam, Mustafa Ayaz, Şeref Akdik, Habip Aydoğdu, Elif Aydoğdu Ağatekin, Mustafa Ağatekin, Onay Akbaş, Bünyamin Balamir, Celal Binzet, Safiye Çıngı, Daver Darende, Berk Danışman, Mehmet Ali Doğan, E.Yıldız Doyran, Ataç Elalmış, Muzaffer İlhan Erdost, Cemil eren, Barış eren, Zeynep Eren, Turan Erol, İmren Erşen, Zafer Gençaydın, Yalçın Gökçebağ, Ekrem Kadak, Nihat Kamraman, Hayati Misman, Nurtaç Özler, Filinta Önal, Aykut Öz, Kadir Öztoprak, Ayten Timuroğlu, Dilek Topaç, Serpil Yeter, Metin Yurdanur, Turgut Zaim.

Kansu’nun şiir kitapları: Söylevi Okurken, Kardeş Sofrası Bütün Eserleri: 11, Halk Önderi Atatürk, Cumhuriyet Bayrağı Altında Yaşamöykümde , Cumhuriyet Ağacı Ya Bağımsızlık Ya Ölüm, Bir Kasabadan Resimler, Balım Kız Dalım Oğul, Bağımsızlık Gülü Buğday, Kadın, Gül ve Gökyüzü, Atatürkçü Olmak, Bağımsızlık Devrimcisi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı

Hayranı olduğum, büyük bir zevkle okuduğum, özellikle öğretmenliğim süresinde tüm öğrencilerime okuttuğum “Dünyanın Bütün Çiçekleri” şiirini saygıyla paylaşıyorum:

Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
Bütün çiçeklerini getirin buraya,
Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,
Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer
Bütün köy çocuklarını getirin buraya,
Son bir ders vereceğim onlara,
Son şarkımı söyleyeceğim,
Getirin, getirin… ve sonra öleceğim. 

…….
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum,
Okulun duvarı çöktü altında kaldım,
Ama ben dünya üstündeyim, toprakta,
Yaz kış bir şey söyleyen toprakta,
Çile çektim, yalnız kaldım, ama yasadım,
Yurdumun çiçeklenmesi için daima yaşadım,
Bilir bunu bahçeler, kayalar, köyler bilir.
Simdi sustum, örtün beni, yatırın buraya,

Dünyanın bütün çiçeklerini getirin buraya.

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!