ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
BAHARIN OTLARI
28 Mart 2019
YENİDEN DOĞUM
4 Nisan 2019

Shahram Mahdavi’nin “Erdebil’in Renkleri-2” resim sergisi Emin Antik Sanat Merkezi’nde 23 Mart 2019 tarihinde açıldı, 11 Nisan 2019 tarihine kadar devam ediyor.

Mahdavi’nin resimleri koskocaman asırlık hikâyelerle dolu: Denizin ak köpüklü dalgaları, sıra sıra dağların karı; aklı karalı, boynuzlu boynuzsuz keçiler, çobanlar, doğaya direnen köy evleri, hemen bitişiğindeki ahırlar, atlar ve eşekler, Anadolu’da çokça rastlanan derme çatma evlere benzer tek ve iki katlı evler, başlangıcı ve sonu belli olmayan usul usul akan ırmaklar, doğanın sunduğu ağaçlar, yapraklar, çiçekler rengârenk resmedilmiş, doğadaki tüm renkler (sarılar, yeşiller, morlar, maviler ağırlıklı olarak) yer almış. Ve rengiyle, varlığıyla tarihe not düşülmüş.

Fırça darbeleriyle yaratılan güzelliklerin, sanat ve kültür aracılığıyla başka ülkelere taşınmasının önemi büyüktür ve ulusları birbirine yaklaştıran en etkili dildir. Sanat ve kültür dostluk ve barışın aracıdır, bayrağıdır. Dolayısıyla bunu üreten kadar taşıyan, tanınmasına, görülmesine vesile olanlar sağ olsunlar, var olsunlar. Emin Antik Sanat Galerisi sahibi İbrahim Terzioğlu’nun katalogdaki satırlarını aktarmadan geçemeyeceğim.

“… Dini, dili, ırkı, ne olursa olsun binlerce yıldır bu coğrafyada kardeşçe yaşayan bu halklar bugün birbirlerine düşman edilmektedir. İnsan tanımadığına kolay düşman edilir. Mazlum milletlerin kahramanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanat ideallerin kanadıdır’ sözlerinden de anlaşıldığı gibi toplumların ideallerini gerçekleştirmek için sanata büyük ihtiyaç duymaktadırlar. Bizlerin görevi ise toplumda bu farkındalığı oluşturmaktır.”

Sanat dünyasının duayeni Prof.Dr. Hasan Pekmezci de “Zengin Bir Kültürden Başarılı Bir Sanatçı Shahram Mahdavi (1976) başlıklı yazısında şöyle diyor: “İran çok kültürlü bir geleneğe sahip. Bu muazzam kültür, edebiyatta, şiirde, mimaride, minyatürde, resimde çok önemli sanatçılar, sanat insanlarının yetişmesini sağlamıştır. Bu tarihsel birikim ve toplumsal duyarlık, estetik bir değer olarak kentsel düzenlemelerde, mimari zenginlikte, müze ve ören yerlerine verilen önemde, şair ve düşünürlere gösterilen saygıda, insanların sanat denen gizemli olana yönelmesinde önemli lokomotif güç olagelmiştir. İran sanatının gücünü ve kapasitesini toplumsal ilgi ve destekle birlikte bireysel çabalarıyla yurt dışına taşımaya çalışan; sanatın en büyük temsilci olduğuna inanan; Almanya’da Hollanda’da Belçika’da Fransa’da ve Türkiye’de sanatlarını icra eden önemli bir sanatçı birikimi var bugün… Shahram çok yetkin bir sanatçı olarak dikkat çekici eserler sunmaktadır bizlere…”

Şahram Mahdavi

1977’de İran’ın Azerbaycan Eyaleti (Şah İsmail’in Ata yurdu) Erdebil’de doğdu. Çocuk yaşta geçirdiği rahatsızlık ve yanlış tedavi sonucu yürüme zorluğu çeker ve resme başlar. Sanata adanmış bir yaşam ve yüksekokuldan sonra izlenimci ekolden etkilenen sanat anlayışını sürdürür. Tahran’da İran’ın tanınmış akademisyen sanatçılarından Raha Muhseni, Rahim Nevasi ve Mortaza Kartuziyan’dan resim dersleri alır. Kartuzyan’ın ışık-gölge anlayışından etkilenir, ancak ışığı kompozisyonun tamamına uygulayacağı kendi tarzını geliştirir. Tahran, Isfahan, Şiraz, Tabersburg, Erdebil gibi İran’ın önemli merkezlerinde, Bakü, Tiflis, Erivan; Dubai ve İstanbul’un tanınmış sanat galerilerinde ve Ankara’da Emin Antik Sanat Merkezi’nde kişisel sergiler açtı. Beğeni toplayan resimleri, İran, İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, İsviçre, Polonya, Rusya, Güney Kore, Japonya, ABD ve ikinci yurdum dediği Türkiye’de çok sayıda müze ve koleksiyonda yer almaktadır. Evli ve bir kızı vardır.

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!