ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
27 Aralık 2018
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 3
EROLCAN’LA KARAKALEM
27 Aralık 2018
ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 4

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği / BRHD açılışı ve Tuğrul Velidedeoğlu resim sergisi

Sanat galerileri canlanmaya başladı. Sergiler görücüye çıktı. Yeni bir sanat galerisi Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği / BRHD sanatseverlere “merhaba” dedi. İş dünyasından gelen mühendis Tuğrul Velidedeoğlu’nun “Anlar Anılar” konulu eserleri Türkçe Öğretmeni eşi Güler Velidedeoğlu’nun şiirleriyle birleşerek görücüye çıktı. Ankaralı sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği dernek ve sergi açılışında İstanbul’dan da konuklar vardı. Anne ve babayı belli ki yalnız bırakmak istememişlerdi Aslı ve Kerim Kaban.

Ben görmeyi babamdan öğrendim diyen evlat Aslı, katalogdaki yazısında duygularını, düşüncelerini ve anılarını dile getirmiş. Aslı, “sanat eğitimi almadığı halde bakmayı, görmeyi ve gördüklerini paylaşmayı hiç bırakmayan” babası Tuğrul Velidedeoğlu’nun, “fotoğraf makinesini yanından ayırmadığını, gördüklerini kaydettiğini, zaman zaman da ailece slayt-gösterisini hayranlıkla izlediklerini” vurguluyor ve şu satırları kayda geçiriyor: “Dünyayı onun gözünden görme ve hayal etme ayrıcalığına daha o günlerde sahip oldum… Babamın gözlüklerinden baktıklarım içerisinde bana en çok dokunanları ’ah orada olsam’ dedirten peyzajları ve hüzünlü kadın portreleri oldu… Görmeyi nasıl babamdan öğrendiysem, konuşmayı yazmayı da annemden öğrendim. Gene ailecek yaptığımız şiir gecelerinin, o gecelerde paylaşılan duygu ve düşüncelerin kişiliğimin şekillenmesinde çok büyük etkisi oldu. Sanata ve insana gönül vermiş bir anne-babanın kızı olduğum için kendimi şanslı hissediyorum… İyi ki azmi elden bırakmamış, hayallerinin peşinden gitmiş ve Türk mitolojisinde ‘Tuğrul Kuşu’ olarak geçen Zümrüdü Anka misali ‘yeniden doğmuşsun.”

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yıldırım açılış konuşmasında, yeni bir sanat galerisi açılışının heyecanını dile getirirken “geleceğe eser bırakmanın yaşadığımızın kanıtı olduğunu” ifade etti. Velidedeoğlu ailesinin sanata olan düşkünlüğüne de vurgu yapan Yıldırım, bu duygularla “Türkiye’nin en uzun soluklu sanat derneği olan BRHD’ye bir sanat galerisi kazandırılmasına katkıda bulunan Tuğrul ve Güler Velidedeoğlu’na teşekkür etti. Başkan Yıldırım, “çok genç yaşta resme sevdalanan, çok iyi sanat eğitimcisi ve ressamlardan ders alan Tuğrul Velidedeoğlu’nun bu dışavurumu gerçekleştirme, farklı oluşumlar sunarak, geleceğe eser bırakma konusunda azmini ve heyecanını hiç kaybetmediğini, figüratif resim çalışmanın zorluklarını bilerek üstüne gittiğini ve başardığını, sanatsal kişilik ve kimliğini kısa sürede kazanarak resim sanatında hızla yol aldığını” ifade etti.

Güler Velidedeoğlu’nun şiirleri eşliğinde sergilenen Tuğrul Velidedoğlu’nun resimleri büyük beğeniyle izlendi.

Masal Gibi

Yıllar önce / Kesişmişti yollarımız/ 18 Ağustos’ta

Elli yılda /nice taşlar dokundu ayaklara;

Zorluydu, çetindi kimi yllar,

Artık gemimiz daha sakin seyrederken sularda,

Sevgiden başka ne var /Şu düşler ülkesinin gizemli masalında.

Güler Velidedeoğlu

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!