ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
HER ŞEY MÜMKÜN
27 Eylül 2018
FLAMING THE CULTURE WARS
27 Eylül 2018

Sonbahar esintisi sürerken Sanat galerileri şenlenmeye başladı. Sanatçıların eserleri sanatseverlerle buluştu. Gezmek görmek deyince Amin Maanoulof’un “Ne yöne gidersen git, -doğu, batı, kuzey ya da güney- çıktığın her yolculuğu kendi içine doğru bir seyahat olarak düşün. Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır” sözü aklıma geldi. Sanat galerilerini gezmek de öyle bir duygu uyandırıyor bende. Renkleri, emeği, enerjiyi, binlerce duyguyu bir tuvalin üzerinde keşfediyor, bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Ve renkler dünyanızı zenginleştiriyor.

Ankara Karikatür Atölyesi 21 Eylül 2018’de Tan Oral’ı ağırladı. Karikatürleriyle bir efsane olan sanatçı “Evet Efendim” konulu sergisinde, “Mizahı bir ifade aracı olarak sineye çektiğini, dünya görüşünün toplumculuğa meylettiğini” vurguluyor ve toplumsal sorunları mizahla neşeli bir hale getirdiğine dikkat çekiyor. Çaresizlik içindeki insanları güldürürken düşündüren karikatürleriyle kocaman bir dünyanın da kapılarını açıyor.

Tan Oral, “Çaresizlik ve Mizah” yazısında, “kimlik kurcalamasını” şöyle anlatıyor: “Bir defa müstahsil yani üretici değilim, memur, tüccar, sanayici hiç değilim sonra yerleşik olmayan ve okuduğum okullar ile münevver ilgileri sınırlı  kalan  çevrelerde göçebe bir yaşamın peşinden savrularak biçimlenmeye uğramış biri olarak, ne sınıfsal, ne siyasal, ne örgütsel, ne bölgesel, ne dinsel, ne mesleksel, ne ekonomik, ne de etnik bir topluluğa  mensup sayılmamışım. Bunlardan herhangi birine katılma becerisini de gösterememiş, zaman zaman bunu denemiş bile olsa, haklı olarak yine kabul görmemiş biri olarak, bu çaresizliğin doğal tepkisi olan mizahı, bir ifade aracı gibi sineye çekmiş olmalıyım. Sanırım bu, beni diğer bağlantılardan masun kılan asıl neden sayılmalıdır. İyi de nasıl geçindi bunca zaman? İş talep etmedi kimseden. Elinden gelen, el ürünü yaptıklarını, bağırmadan, kapıları çalmadan, sadece görünmeye gayret eden bir sokak satıcısı olarak, işlerini sergileyerek. Ne uzadı ne de kısaldı. Ama bunca sorumsuzluğun ve başıboşluğun bana yüklediği ise, ağır ve muğlâk bir sorumluluk olmuştur!”

 Karikatür dünyasına çizgileriyle tarih düşen Tan Oral’a selam olsun.

 

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!