ANKARA'DA SANAT VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
MAGNEZYUM 
11 Ocak 2018
DUNNING-KRUGER SENDROMU
11 Ocak 2018

Büyük umutlar ve güzel dileklerle 2018’e “merhaba” diyerek sanat dolu bir yıla giriş yaptık. Yeteneğe bağlı olarak ortaya çıkan sanatın iyileştirici gücüne inanırken, aynı zamanda iletişimin önemli bir aracı olduğunu da unutmamak lazım. Romalılar taşlara resimler çizerek iletişim kurmuşlardır.

Sanatla olmak, gündelik yaşamımızı renklendirmekte, bilmediklerimizi, görmediklerimizi, duymadıklarımızı farklı bir şekilde hissetmemizi sağlamakta, duygularımıza, düşüncelerimize tercüman olmakta.

Ankara’daki sanat olaylarını izlerken ülkemizde yeni açılan sanat merkezleri, müzeler, galeriler umudu güçlendiriyor; müzikaller, konserler, tiyatrolar, fuarlar, bienaller, festivaller gururlandırıyor. Sanatı toplumun her kesimine sevdirmek, sanatçıyı, sanat kurumlarını ve sanatı desteklemek, sanatın sesini duyurmak farz oluyor.

Ankara’da yeni yılı çok sayıda sergiyle karşıladık.

Kursart Sanat Galerisi Özbekistanlı minyatür sanatçısı Miradil Yakubov’u ağırladı.

Miradil Yakubov : “Sanatımın kaynağı Ali Şir Nevai ve Nizami albümleri ile Özbek kültürüdür”

Özbekistan/Taşkent/1968 doğumlu Miradil Yakubov, İç Mimarlık ve Güzel Sanatlar eğitiminin yanında özel bir hocadan minyatür eğitimi almış. Ali Şir Nevai’nin 500. doğum yılı için yaptığı bir minyatür eseri sanat yaşamının dönüm noktası olmuş ve sonra devamı gelmiş.

Miradil Yakubov, “minyatürün eski el yazması kitaplarda en kolay yapılabilecek çizgiler olduğu için süsleme olarak kullanıldığını, ancak daha sonra kitaptan çıkıp duvarlara asılmaya ve resim olmaya başladığını” belirterek, “bütün İslam dünyasının daha önceden yaşadıkları yerlerde minyatür tarzı çalışmaların olduğuna” dikkat çekiyor. Yakubov, “Minyatürde bir çocuğun bakışı gibi naif bakış olduğuna” işaret ediyor ve “Resim yaparken bir çocuğun düşündüğü düş dünyası farklıdır. İlk bakışta gördüğü gibi yapar. Yani resim birebir benzetmeyi amaçlar. Minyatür ise kendi kültürünün ürününü yaratıyor. Minyatürde de bu felsefe vardır. Sanatçı da aynen bu şekilde gördüğünü yapar ve bir hikâye yazar ” diyor.

Canlı renklerin kullanıldığı, derinliğin olmadığı, öndeki ve arkadaki kişilerin aynı büyüklükte gösterildiği, ışık ve gölgenin olmadığı, içinde yaşadığı toplumun örf ve âdetlerini, değer yargılarını, giyim kuşamlarını, mimari yapılarını yansıtan, böylece hayatın birer kopyasını gelecek nesillere ulaştıran, tarihin adeta canlı birer tercümanı olan” diyor. Minyatürle buluşma hikâyesinin/sevdasının çocukluktan geldiğini söyleyen Yakubov, sanatının kaynağını şu satırlarla dile getiriyor: “Babam ve annem sanata çok saygılıydılar. Bunun sanatıma büyük etkisi olmuştur. Geleneklere çok bağlıyım, Özbek desenlerini ve Özbek danslarını çok seviyorum, tiyatrolara çok gidiyorum, çok okuyorum. Ali Şir Nevai ve Nizami kitap albümlerini görmüş çok etkilenmiştim. Bütün bunlar benim sanatımın kaynağı olmuştur. Tezhip sanatını çok beğeniyorum. Minyatür benim tarzım oldu, yaparken büyük keyif alıyorum, dinleniyorum. Çok çeşitli materyaller kullanıyorum. Zemin olarak el dokuması ipekler, geleneksel dokuma kumaşlar, deri, eski kâğıt üzerine akrilik ve su bazlı boyalar, beyaz temper boyası, guaş suluboya karışımı kullanıyorum.”

Türkiye’de sergi açmaktan ve büyük ilgi görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Miradil Yakubov; Türkiye’de minyatürün çok sevildiğine ve beğenildiğine, tanık olduğunu vurguluyor.

Kursart Sanat Galerisi’nde 5 Ocak 2018’de büyük bir katılımla açılan sergi 26 Ocak 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Sergilerden..

 

Galeri Akdeniz

Safinaz Baş Resim Sergisi (05- 20 Ocak 2018)

Adres: Yıldızevler mah. 4.cadde Şahinler Sitesi B Blok No:5/B Yıldız/Çankaya

 

Still Life Sanat Galerisi

Tolga Akalın “Bizi Ayıran Çizgi” Resim Sergisi (05- 31 Ocak 2018)

Adres:Hilal mah. 4.cadde Şehit Mustafa Doğan Sokak No:41/C Yıldız/Çankaya

 

Galeri Soyut

Orhan Umut “Açık Alan Resim Sergisi

Galeri Soyut A Salonu

Ayşenur Köksal “Sanki Kendinden Değilmiş Gibi” Galeri Resim Sergisi

Galeri Soyut B Salonu

Hasan Mirza “Elik” Galeri Soyut Resim Sergisi

Galeri Soyut C Salonu

Adres: Yıldızevler mah. 4.cadde Şehit Mustafa Doğan Sokak No:82/A-B Yıldız/Çankaya

 

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!