ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... - Halimiz
ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... 2
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
20 Şubat 2020
ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... 3
NEDİR BU “KUANTUM DÜŞÜNCE” DEDİKLERİ
20 Şubat 2020
ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... 4

“Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” yüz yıllık bir tarih…

Türkiye’nin bağımsızlık tarihini içeren Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Cumhuriyetin tarihi sürecini gözler önüne seriyor. Ulus’taki bu muhteşem müzeyi mutlaka görmenizi ve sizin de dostlarınızla paylaşmanızı öneriyorum.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş ve İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin ev sahipliğinde 2 Mayıs 2019 tarihinde törenle açılıyor.

İş Bankası; Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında kuruluyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren günümüze kadarki iktisadi birikim Banka tarafından toplumla buluşturmak amacıyla Ankara Ulus’taki tarihi binayı “Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” adıyla müzeye dönüştürüyor. Ve bu büyük adım İş Bankası’nın tarihi de eklenerek sergileniyor.

ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... 5

Müzeyi gezerken Cumhuriyet’in kuruluş ve gelişme tarihiyle orijinal olarak korunan alanlara “fotoğraf, tablo, belge, yağlıboya resimler, bronz heykeller ile çok sayıda obje ve filmlere” tanık oluyorsunuz. Bütün bu objeleri ve sanat eserlerini merakla izlerken eminim ki çocukluğunuzun/gençliğinizin o keyifli ve gururlu anılarını tekrar yaşayacaksınız. Aynı zamanda müzede bulunan Ankara Sanat Galerisi’nde kişisel sergilerin yer aldığı yüzlerce eser, kişi, belge ve objelere de etkileşimli ekranlar sayesinde ulaşabileceksiniz.

22 Ekim 1929 tarihinde Atatürk’ün misafir edildiği “İdare Meclisi Salonu”; Atatürk’ün ziyareti sırasında çekilen fotoğraftan Kurt Bullent tarafından müze için yapılan bir yağlıboya tablo ile Atatürk’ün Banka’nın İskenderiye Şubesi’ne hitaben imzaladığı Weinberg tablosu da müzede sergilenen kıymetli eserlerden. Binanın bodrum katındaki kiralık kasa bölümü ise büyük ilgiyle gezilecek yerlerden biri. Çocukluğumuzda İş Bankası kumbaralarında biriktirdiğimiz avuç dolusu bozuk paralarımızın gururunu hatırlayacaksınız.

Müzede, “etkileşimli ekranlar”da sergide yer alan kişi, belge ve objelere dair ayrıntılı bilgilere de ulaşabiliyorsunuz. Basınla ilgili o günlerin tarihini taşıyan yayımlardan “Minber, Tasviri Efkâr, Memleket, Ati, İkdam gibi gazetelerle dünya basınından örnekleri, Milli Mücadele afişlerini, dünya basınından mülakatları da sergilerde görebileceksiniz.

ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... 6

İş Bankası’nın “iletişim faaliyetlerini ve toplumsal katkılarını anlatan Türkiye İş Bankası İftiharla Sunar” başlıklı kalıcı bir sergi kurgusuna da müze rastlayacaksınız.

Ayrıca; Milli Mücadele’nin 100. yılında İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi’nde açılan ‘İstiklal’ başlıklı serginin Ankara ayağında 1.000’e yakın belge, fotoğraf, film ve obje anlatılarak ziyaretçilere yüz yıllık bir tarih yolculuğu” da sunuluyor.

Müze tasarımını Burçak Madran’ın, grafik tasarımını Emre Senan’ın, danışmanlığını Prof. Dr. Zafer Toprak’ın üstlendiği Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, pazartesi günleri ile Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!