ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... ÖZELLİKLE ULUS'TAKİ MÜZELERİ GEZDİNİZ Mİ? - Halimiz
ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... ÖZELLİKLE ULUS'TAKİ MÜZELERİ GEZDİNİZ Mİ? 2
BÖBREKLERİMİZ, SPİRİTÜEL VARLIĞIMIZA DAİR NE ANLATIR?
6 Şubat 2020
ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... ÖZELLİKLE ULUS'TAKİ MÜZELERİ GEZDİNİZ Mİ? 3
SUÇLU DEĞİLİZ
6 Şubat 2020
ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... ÖZELLİKLE ULUS'TAKİ MÜZELERİ GEZDİNİZ Mİ? 4

Ankara’da çok sayıda müzemiz var. Ulus istikametine giden tüm toplu taşıma araçları ile ulaşabilmek mümkün.

T.C.Ziraat Bankası Müzesi (1981) ile Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi (2019) yakın sayılacak tarihlerde hayata geçirilen müzelerimizden. Ziraat Bankası Müzesinden sonra Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ni daha sonra yazmayı düşünüyorum.

T.C Ziraat Bankası Müzesi, Bankanın 118’nci kuruluş yıldönümünde 20 Kasım 1981 tarihinde açılmış ve bankacılık müzesi olarak hayata geçirilmiş. Ülkemizde ilk ve tek banka müzesi olarak kurulmuş olan müzede, Türkiye’deki bankacılık sisteminin gelişimini gösteren tarihi objelerle bankacılık sisteminin ticari, ekonomik, siyasi, kültürel, sanatsal ve eğitsel değişimi, günümüze kadar gelinen gelişimi gözler önüne seriliyor. Bankacılık sisteminde kullanılan pek çok antika nesneler de tarihi bir atmosfer içinde yer alıyor.

ANKARA'DA MÜZELERİMİZ VAR... ÖZELLİKLE ULUS'TAKİ MÜZELERİ GEZDİNİZ Mİ? 5

Sergilenen eserlerle ilgili bölümü alıntı olarak aynen aktarmak istiyorum:

“Müzede, 1863 yılına ait orijinal “Memleket Sandığı”; yüz yılın üzerinde tarihi geçmişi olan yevmiye defterleri, bugün artık kullanılmayan altın alım ve satım kayıt defterleri, “Kinin” tevzi ve satışına ait defterler, Genel Müdürlük ve şubelerde kullanılan hesap ve yazı makineleri ile kristal hokka takımları, eski telefonlar, çeşitli altın ve mektup terazileri, bekçi kontrol saatleri, eski yazı banka kapı levhaları ile çeşitli kurum ve kuruluşların bankaya verdiği madalyon ve berat örnekleri teşhirde bulunan değerli eşyalar arasındadır.

Yine geçmiş dönemlerde kullanılan “Kura Çarkı”, bazı şubelere ait resmi banka mühür örnekleri, 60-70 yıllık haberleşme kopya defterleri, tasarruf hesabı cüzdan örnekleri, fiş ve makbuz dipkoçanlarından örnekler, eski yazı çekler, kasa esas defterleri, tarihi nitelikteki teftiş defterleri ve raporları gibi geçmişi belgeleyen önemli belgelerin yanı sıra 1929 yılında Genel Müdürlük Binasının açılışında kullanılan altın orak ve tepsi ile Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına ait para örnekleri de ilgi çeken değerli objeler olarak sayılabilir.” 

Ziraat Bankası Müzesi Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00

Ziraat Bankası Müzesi Tatil Günleri: Hafta sonu, resmi tatiller ve dini bayramlar

Ziraat Bankası Müzesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!