ANKARA'DA KAR VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... - Halimiz
ANKARA'DA KAR VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
3 Ocak 2019
ANKARA'DA KAR VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 3
HİPNOZ! NEDİR? NE DEĞİLDİR?
3 Ocak 2019
ANKARA'DA KAR VAR... ÖYLE GÜZEL Kİ... 4

Çocukluğumda kar yağdığında çok sevinir, bütün dünyanın bembeyaz renge büründüğünü düşünürdüm. Avucuma aldığım bir avuç karın ellerimi üşütmesine aldırmamaya çalışır, top yapar, yan yana sıralardım. Onların benim oyuncağım olacağına inanırdım. Ama bir süre sonra erimeye başladığını, yuvarlak topun küçüldüğünü ve bir su birikintisine dönüştüğünü hüzünle seyrederdim. Üşüyen parmaklarımı ısıtmak için annem ellerimi avuçlarına alır ısıtmaya çalışırdı.

Son yıllarda kar yağışına hasret kaldık. Kış yaşanmadan bahar, ardından sıcaklar başladı. Buna bağlı olarak da sular azaldı, ırmaklar kurudu, tohumlar toprağın altından başını çıkaramadı, damak tadımıza uymayan sebzeler meyveler ithal edildi, hastalıklar çoğaldı, insanlar yoksullaştı.

Bu satırlara niye geldim… Türkiye’me, Ankara’ya kar yağdı, bembeyaz bir sabaha uyandık. Ağaç dalları kar yığınlarını kucakladı, sardı, sarmaladı… Balkondan beyaza bürünmüş bahçedeki ağaçlarımızın doyulmaz güzelliği gözlerimi kamaştırdı. Fotoğraf makinaları anı kaydetti. Bahçemizdeki çıplak çamların, çınar ağacının, elma, erik ağaçlarının üzerindeki kar yığınlarını çekerken harika bir sanat eserinin karşısında hissettim kendimi. Donanmış, düğüne hazır sevdalı çiftlere benziyorlardı.

Hani küçük ya da büyük bazı olaylar insanları sevince boğar ya ben de sevinmek için bir neden buldum. Yeni bir yıla girmeye hazırlanırken kar beyazının mutluluk getirmesini diledim, ırmaklarımızın, barajlarımızın dolacağını, su sıkıntısının azalacağını düşündüm, insanların mutlu olması hayalini kurdum. Çekişmenin, kargaşanın, kavganın, gönül kırmanın bitmesini, ülkemizin ve dünyamızın mutluluk içinde dostça ve kardeşçe yaşamasını diledim ve diliyorum.

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!