ADALET DİLİYORUM - Halimiz
ADALET DİLİYORUM 2
HİPNOZ! NEDİR? NE DEĞİLDİR?
3 Ocak 2019
ADALET DİLİYORUM 3
HİPERAKTİF BEDEN, HİPERAKTİF ZİHİN
3 Ocak 2019
ADALET DİLİYORUM 4

2019’un ilk yazısını hiç de alışkın olmadığım bir şekilde kendi hayatımdan yola çıkarak kaleme aldım.

Bir avukat torunuyum ben.Yılmadan, usanmadan adaletin peşinden koşan, doğrularından vazgeçmeyen bir dedenin torunu olmak ve hayata onun penceresinden bakmak beni hep onurlandırdı. Ülkesini çok seven, ve çok sevdiği ülkesinden umudunu hiç kaybetmeyen bir dedeydi o. Ben, idolüm olan dedem sayesinde belki de Türkiye’den hiç umudumu kaybetmiyorum.

Adaletin önemini hatırlatan ve umudumu kaybetmememi sağlayan birçok insan da var etrafımda.

Dayım var mesela, babasının izinden gidip avukat olan ve doğrulardan asla sapmayan.

Mesela kız arkadaşım var. Fakültesini geceyi gündüze katarak erken bitirip vakit kaybetmeden avukatlığa atılan. Yolun henüz başında, ilk avukatlık döneminde bile türlü mücadelelere giren, adaletin doğru işlemesi için işini titizlikle yapan.

Lise arkadaşım var mesela. 15 yaşında kendisiyle tanıştığımda, hayalinin hukuk okumak olduğunu söyleyip, ülkenin en iyi hukuk fakültelerinden birini kazanan. Sonrasında, hayalini gerçekleştirip Çanakkale’ye atanan bir hakime olan.

Ve daha niceleri.

Yeni yıl dileklerinin havada uçuştuğu bu 31 Aralık’ın son saniyelerinde dışarıya baktığımda Türkiye için aklıma gelen ilk dileğin ne olduğunu düşündüm. Bu yıl akılda kalan ne çok şey yaşanmıştı. Saymakla bitmezdi. Ama herşeyden önce, yukarıda belirttiğim kişilerden de yola çıkarak Türkiye için adalet diledim.

Bu ülkede cumhuriyeti kuran yüce insanın söylediği “Adalet Mülkün Temelidir” cümlesinin doğru bir biçimde anlaşıldığı ve bu cümlenin, adliyelerde mahkeme salonlarında “dekordan” öteye geçtiği bir yıl olmasını diliyorum.

Ayrıca, içinizdeki umut ışığının azaldığı zamanlarda bile önce kendinizden başlayarak etrafınızda o ışığı daha güçlü bir şekilde ışıldatan insanların her daim olduğunu unutmamanızı diliyorum.

Güzel ve sağlıklı bir yıl olması umuduyla.

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!