ABD-İRAN KRİZİ ŞİMDİLİK SAKİNLEDİ - Halimiz
ABD-İRAN KRİZİ ŞİMDİLİK SAKİNLEDİ 2
KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
9 Ocak 2020
ABD-İRAN KRİZİ ŞİMDİLİK SAKİNLEDİ 3
LİBYA ÜZERİNE
16 Ocak 2020
ABD-İRAN KRİZİ ŞİMDİLİK SAKİNLEDİ 4

RİSK DEVAM EDİYOR

Dün, gün boyu, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın yapacağı açıklamayı merak ettik durduk. En nihayetinde, yaklaşık yarım saatlik bir gecikmeyle kameraların karşısına geçtiğinde, yanında Başkan Yardımcısı Mike Pence, Savunma Bakanı Mark Esper, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve askeri kurmaylar hazırda bulunuyordu. Şunun şurasında büyük umutlarla girdiğimiz 2020’de topu topu bir haftayı geride bırakıyorduk ama Amerika ve İran doğrudan savaşa girişecek olurlarsa bölge yangın yerine döner diye yüreğimiz ağızda bekliyorduk.

“Ben, Birleşik Devletlerin başkanı olduğum sürece İran’a asla nükleer silah sahibi olması için izin verilmeyecek. Günaydın,” diyerek hafif ürküten bir girişle lafa hızla girdi Trump. Akabinde, İran’ın, sabah saatlerinde Irak’da bulunan el-Asad ve Erbil Amerikan üslerine yaptığı saldırı sonucu ölen hiçbir Amerikan ve Iraklının olmadığını, maddi zararın da minimal olduğunu vurguladı. “İran şimdilik geri adım atıyor gözüküyor. Bu, tüm dünya için rahatlatıcı bir haber,” dedi.

Trump’ın yaptığı açıklama da genel hatları ile rahatlatıcıydı. En azından yeni askeri bir hamleden bahsetmedi. Bir diğer deyişle, o da İran gibi geri adım attı. Ama Trump, İran’a uygulanan yaptırımların aynen devam edeceğini; Obama yönetiminin yanlış politikaları yüzünden İran’ın bugün yaptığı saldırıyı gerçekleştirebilmek için finansal kaynak bulabildiğini; bu ülkeyle imzalanan nükleer anlaşmadan çıkmasının yeterli olmadığını, Rusya, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in de çekilmeleri gerektiğini ve bir an önce yeni bir nükleer anlaşma için müzakerelere başlanmasını istediğini ve NATO’nun da Ortadoğu’da daha etkin bir rol oynaması gerektiğini söyledi.

Söylemediği, İran İslam Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin suikastle öldürülmesine neden olan ve Amerika’nın bölgedeki çıkarlarını her an ve aniden tehdit edebilecek ne gibi bir plana sahip olduğuydu. Süleymani’nin bu şekilde öldürülmesi, Amerikan başkentinde de sorun yarattı. Demokratların inisiyatifi ile Kongre’de başlayan azil süreci devam ederken, kimileri de Trump’ın bu süreçten kurtulmak için bu saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceğini ifade ediyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bugün, başkanın savaş ilan etme yetkilerini sınırlandırmak için bir oylama yapacaklarını duyurdu.

Şimdilik kriz sakinlemiş gözükse de bölgemizde uzunca bir süredir devletler birbiri ile doğrudan savaşmıyor. Vekalet savaşları bu işi devralalı uzun zaman oldu. Bu anlamda da İran’ın illa ki bu işin arkasını bırakmayacağını ve bölgede Amerikan karşıtlığı ‘su içmekten daha tabii’ bir birleştirici kaldıraç olduğu sürece de bir sonraki dalaşmanın sadece an meselesi olduğunu söyleyebiliriz. En nihayetinde kim kazanırdan daha ziyade, bölgenin düşük ve orta ölçekli bir gerilimle daha ne kadar  devam edebileceğini ve çatışmadan kaçınabilmek için Türkiye dahil hangi politikaların değiştirilmesi gerektiği üzerine sağlam bir öncelikler listesinin hazırlanması şart gözükmekte.

Kriz şimdilik tırmandırılmıyor ama risk halen devam etmekte.

 

mm

Tülin Daloğlu

Publisher / Yayıncı - tulin.daloglu@halimiz.com Bu sitenin yayıncısı ve baş editörüyüm. Gazetecilik mesleğimde yirmi yılı geride bıraktım. Başta Türk medyası olmak üzere, Amerika, İngiltere ve İsrail medyalarında yazılarım yayınlandı. Ankara, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezunum. Üzerine aynı bölümde master çalışmam var … Ve Washington, D.C., Amerikan Üniversitesi'nde medya hukuku üzerine ikinci lisans üstü çalışmamı tamamladım. Şimdi, bu yeni mecrada huzurlarınıza çıkıyorum … yazarak, konuşarak, bilgi odaklı yürüyerek var olmaya kıymet verenlerdenim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!