2+2=? - Halimiz
ŞURADAKİ PARLAK IŞIKLI ŞEY DE NE?
12 Nisan 2018
TRUMP GOLÜ YEDİ
12 Nisan 2018

George Orwell’in 1984‘ü İngiltere (Oceania)’deki hayali bir otoriter rejimi anlatır. Oceania’yı yöneten partinin ve sözde liderleri Büyük Ağabey’in gücü, kitabın ana karakteri Winston’ın yaptığı işle bağlantılıdır. Winston, Hakikat Bakanlığı’nda tarihi değiştirip yeniden yazmakla görevlidir. Hükümetin bütün bu hilelerini bildiği için Winston onlardan nefret eder. Ta ki 101 numaralı odaya girene kadar…

Hükümet, halkı kandırmak adına geçmişe ait herşeyi yok etmiştir. Halka sürekli olarak ülkenin onlar iktidara gelmeden önce çok kötü durumda olduğunu söylerler. Yine halkı kandırmak için ekonomik rakamları çarpıtırlar. Örneğin, maaşları düşürüp üç gün sonra eski haline geri çevirirler ve böylece halka maaşlarına zam yaptıklarını söylerler. Parti, çok hızlı bir şekilde düşman değiştirir. Örneğin geçen hafta düşmanları başka bir ülkeyken, bu hafta başka bir ülke olmuştur. Ancak tüm yayın gücü ellerinde olduğundan ve geçmişi çok hızlı değiştirebildiklerinden kimse bunun farkına varmaz.

Ayrıca ülkeyi nasıl güçlü hale getirdiklerini gösterebilmek için yalan haberler üretirler. Helikopteri bile kendilerinin bulduğunu söylerler. Ülke fakirlikten kırılırken, onlar “Şöyle güçlüyüz, böyle güçlüyüz” diye halka duyurular yaparlar. Partinin düşmanları sadece yabancı güçler ile sınırlı kalmaz. Gerçekte var olmayan hayali düşmanlar yaratırlar. Parti olabildiğince çok çocuk yapılmasının taraftarıyken, cinselliğe de bir o kadar karşıdır. Çünkü cinsellik yüzünden insanların rahatlayarak gereğinden fazla düşünme eylemi içerisinde bulunacağını bilirler. Parti, halkın isyanı aklından geçirememesi için dil alanında değişikliğe gider. Yeni sözlükler üretirler ama kelime sayısını azaltırlar.

Geçmişe ait işlerine gelmeyen ne varsa yok ederler ve yenilerini uydururlar. Böylece halkın zihnini de istedikleri gibi yönlendirebilir hale getirirler. Partiye karşı tavır alan ortadan kaybolur, 101 numaralı odaya götürülür ve ikna edilene kadar işkence görür. İnsanları her adımlarında izleyen parti, onlara karşı düşünce suçu işleyen herkesi bilir ve takip eder. Winston bunlardan biridir. Parti, Winston’ı 101 numaralı odaya götürür ve onu en büyük korkularıyla yüzleştirir. Winston 101 numaralı odadan çıktığı zaman bambaşka biri olmuştur.

Oceania’da Büyük Ağabey’den korkulur çünkü insanların ondan korkması, partinin işine yarayacaktır. İnsanlar ondan korkar çünkü o her şeyi bilir ve görür. Büyük Ağabey’e itaat etmeyen bir şekilde cezalandırılır. O, müthiş bir liderdir ve hep halkını düşünür. Halk her yerde onun resmini görür ve büyük lider asla gündemden düşmez. Çünkü gündemden düşerse unutulur ve güç kaybeder.

Parti, 2+2’nin 5 olduğunda ısrarcıdır. Winston ise “4” olduğunu düşünür. Ancak 101 numaralı odada gördükleri yüzünden, odadan çıktıktan sonra tam bir parti sempatizanı olur. Büyük Ağabey’i çok sevdiğini söyler ve…

2+2’nin yanına “=5” yazar.

Bazı ülkelerde taraf değiştiren tüm eski muhaliflerin de yaptığı budur. Korkudan veya ödüllendirileceklerini düşündüklerinden yalan söylerler. Haksızlıklara karşı susanlar ise onlardan farksızdır. “2+2=5” ile “2+2=?” arasında fark yoktur. Gerçek fark, kağıda “4” yazabilmektir.

“2+2=4” diyebiliyorsanız ne mutlu size!

mm

Polat Üründül

Polat Üründül Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Portsmouth Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları üzerine yüksek lisans yaptı. Hala Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde doktora çalışmasına devam etmektedir. Twitter.com/polaturundul polat@polaturundul.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!