2018 - Halimiz
2018 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
28 Aralık 2017
2018 3
ANKARA’DA SANAT VAR… ÖYLE GÜZEL Kİ…
28 Aralık 2017
2018 4

Yeni yıla girmemize sayılı günler kaldı. Bu yıl neler yaptınız ? Neler yapmak istediniz ? Sağlıklı olmak adına ne önlemler aldınız ? Aldığınız önlemleri uygulayabildiniz mi ? Aldığınız önlemler gerçekçi miydi ?

Size mini bir yeni yıl rehberi hazırlamak istedim. Herkesin herşeyi bildiği ve tavsiye verdiği bu dönemde, muhtemelen kafanız karışmış, ne yapacağınızı, nereden başlayacağınızı, ne yiyeceğinizi bilemiyorsunuzdur. Öncelikle bu konuda eğitim almamış insanlardan tavsiye almayın. Bütünü bilmeyince parça hakkında öneride bulunmak pek sağlıklı sonuçlar vermiyor.

Gelelim rehberimize:

⇒ Birinci tavsiye…

Basitleşin. Basit yaşayın, basit şeyler yiyin, basit şeyler için. Doğada ne varsa, toprakta, ağaçta yetişen işlem görmemiş gıdaları tüketin.

 ⇒  İkinci tavsiye…

Mevsiminde ve taze yiyin. Kış ve yaz sebzelerini öğrenin. Zamanında yetişmeyen hiçbirşey doğal değildir.

⇒  Üçüncü tavsiye…

Zamanında yiyin, öğün atlamayın. Ama şunu da unutmayın, 1 elma yiyecek kadar aç değilseniz yemek yemeyin. Yani aç değilseniz yemeyin.

⇒  Dördüncü tavsiye…

Kilo vermek istiyorsanız karbonbhidrat tüketiminizi azaltın. Zaten depoda var, merak etmeyin kaslarınız filan erimez.

⇒  Beşinci tavsiye…

Hareket edin. Evet ne olur hareket edin. Hiçbir şey yapamıyorsanız her gün yürüyün. Evde hareketli olun. Dizilere, oyunlara takılıp sürekli oturmayın. Saat başı kalkıp yürüyün. Aynı şey ofis çalışanları için geçerli. Masanızdan kalkın, haydi.

⇒  Altıncı tavsiye…

Mucize diyetlerden, detokslardan, çaylardan medet ummayın. O kilolar 3 günde gelmediği gibi 3 günde gitmez. Gerçekçi olun.

⇒  Yedinci tavsiye…

Su için. Su içmeyi unutmayın. Belki de acıktığınızı sandığınızda aslında susuzsunuz. İçemiyorsanız, içine değişik lezzetler katın. Bir dilim limon, belki tarçın. Kendi damak tadınıza göre deneyin.

⇒  Sekizinci tavsiye…

İyi beslendiniz, hareket ettiniz, peki ya zihniniz. Stresten arınma yollarını öğrenin. Meditasyon, yoga, nefes çalışmaları inanın çok iyi gelir. Artık meditasyon uygulamaları bile var. Ay ben sıkılıyorum meditasyon yaparken diyorsanız başlangıç için yönlendirmeli meditasyon deneyin. Tek yapmanız gereken oturup kulaklığı takmak. Artıları ise saymakla bitmez.

⇒  Dokuzuncu tavsiye…

Uykunuza önem verin. Bedende birçok iyileşme, büyüme uyku sayesinde oluyor. Minimum 6-8 saat aralıksız uyumaya özen gösterin.

⇒  Onuncu tavsiye…

Kendi kendinizin doktoru olun. Sağlığınızdan siz sorumlusunuz. Gerekirse bir uzmandan destek almaya çekinmeyin.

Sadece küçük bir adım bile hayatınızda inanılmaz bir değişim gerçekleştirecek. Büyük planlara, büyük paralara gerek yok. Başarmak sadece istemekle başlıyor.

 Yeni yılda kendinize bir iyilik yapın. Bir adım atın…

 Herkese sağlıklı, hareketli, huzurlu, şahane bir yeni yıl diliyorum.

 Sevgiler…

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!