2018 YILININ EN İYİLERİ - Halimiz
EROLCAN’LA KARAKALEM
27 Aralık 2018
AN, ŞİMDİ…
27 Aralık 2018

Yıl sonu gelirken en iyi müzik listeleri, en iyi kitaplar, en iyi restoranlar gibi bir sürü liste çıkıyor. Ben de 2018’de gündemimizde olan ve belki sıklıkla tükettiğimiz, belki de ilk defa deneyeceğimiz yiyecekleri belirledim. Siz de yeni yılda belki bazılarını beslenme düzeninize katabilirsiniz. Hadi okuyun;

Siyez buğdayı

Siyez gluten oranı düşük bir buğday. Modern buğdaya göre iki kat daha fazla A vitamini ve demir içeriyor. Siyezin genetik yapısı değişmediği için sağlık açısından daha faydalı. Ayrica folik asit ve çinko değeri de diğer buğdaylara göre daha fazla. Sindirimi daha kolay.

Ekşi maya

Ekşi maya, içerisindeki yararlı bakteriler sayesinde sindirim sisteminizi düzenler. Özellikle irritabl bağırsak sendromundan şikayetlerini azaltır.

Ekşi mayadan elde edilen ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerini dengeleme özelliği ile uzun süre tok tutar. B ve B12 vitamini açısından oldukça zengindir.

Fermente gıdalar

Yoğurt, peynir, kefir, turşu, boza, kimçi, kombuçya gibi gıdalar fermente edilmis gıdalardır. Fermantasyon sırasında, canlı bakteriler gıdaları daha basit kimyasallara parçalayarak sindirmeyi ve besin maddelerini emmeyi kolaylaştırır. Fermantasyon bağırsak bakterilerini zenginleştirebilir ve insan mikrobiyomu üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Bitkisel sütler

Artık hayvansal gıda maddeleri diye adlandırılan birçok malzeme, çiğ kuruyemiş ürünlerinden ya da pirinç, yulaf ve kinoa gibi tahıllardan elde ediliyor. Birçok farklı bitkisel bazlı gıda kolay bir şekilde bu bahsettiğimiz formlara sokulabilir. Kaju, badem, fındık, ay çekirdeği gibi birçok farklı kuruyemiş ürününden süt, yoğurt, peynir elde edilebiliyoruz.

Avakado

Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir. Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir. Avakadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

Ananas

Antioksidan özelliği sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri önler ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurlar. Ananas bol miktarda C vitamini ve bromelain içerdiğinden dolayı mikrobik enfeksiyonlara ve sinuzite karşı çok etkilidir.

Chia tohumu

Güçlü bir antioksidan kaynağı; Vücudumuzdaki serbest radikallerle mücadele ederek kalp hastalıkları, kanser ve yaşlanmaya karşı savaşan antioksidanlar açısından zengindir. Yüksek lif içerir. Omega 3 açısından zengindir. Kalsiyum kaynağı kemikleri güçlendirir.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu bir 2019 dilerim…

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!