Yazı Dizisi III. Bölüm: Kara Para, Siyaset ve Gayrimenkul Zenginleri - Halimiz
Kuğulu Park… Kadın Hakları savunucusu Tunalı Hilmi Bey…
10 Ağustos 2017
Katar Neden Hedef Alındı?
10 Ağustos 2017

 

Kara para aklamanın ikinci aşaması “tabakalandırma olarak tanımlanır. Tabakalandırma, pek çok mali işlem yaparak ve paranın yerini sürekli değiştirerek gerçekleştirilen işlemler neticesinde paranın şeklini değiştirme kavramıdır. Farklı banka hesapları arasında, farklı isimlerle, farklı ülkeler arasında ve pek çok kez farklı bankalardan gerçekleştirilen pek çok banka transferlerinin en çok bu aşamada uygulandığı görülür.

Bahsedilen banka transferleri genellikle İsviçre, Şeysel Adaları, Bahamalar ve Kuzey Kıbrıs gibi banka hesabı sahibinin kimliğinin, banka gizlilik kanunları ile korunduğu off-shore bankacılık merkezlerine yapılır. Buna ek olarak depozit ve hesaptan hesaba aktarılan miktarlar sürekli olarak değiştirilir. Bu da yeterli değildir. Her transferde parının menşeinin birimi, diyelim ki Ruble’den Dolar’a, Dolar’dan Euro’ya, Euro’dan Pound’a değişerek takibi zorlaştırmaya devam eder.

Tüm bunlar hala gerekli gizliliği sağlayamayabileceğinden, yüksek değerli yatırımlara yönelinerek paranın aldığı şekil de değişir. Elmas, zümrüt, yat, kat gibi varlıklar bu sürecin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bunlar, halk arasında “sonradan görme” diye adlandırılan bu kesimin de gözdesi olan varlıklardır. Tabakalandırma, kara para aklamanın en riskli safhası değilse de, en karmaşık adımıdır. Amaç aslında kirli olan para kaynağına ulaşılmasını engellemek olduğundan, bunu tutkuyla deneyen bir savcı olması durumunda bile, paranın kaynağının bulunmasını en zor hale getirmektir.

Örneğimizdeki hayali diktatör ve oligarşistlerinin, kirli paralarını tabakalandırmak istediklerini var sayalım. Zaten kendi denetimlerindeki devlet bankasına yatırarak aştıkları ilk aşama sonrasında, elde etiikleri avantajlı konum, onları tabakalandırma esnasında da avantajlı kılar. Bu süreçte tek yapacakları şey, mesela, İsviçre merkezli bir Euro hesabından Almanya’da İsviçre Frangı ile elmaslar alıp Fransa’da kapalı kasaya koyarken, Amerikan Dolar’ı ile İtalya’da lüks bir villa da alarak kendileri mülk sahibi olurken kirli para kaynağını da gizlemektir.

Bu haftalık burada noktalayalım. Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

 

 

 

 

 

 

 

 

mm

Dr. Rengin Morro

Dr. Rengin Morro, terörizm ve çatışma çözümü çalışmaları alanında, kolay anlaşılabilir ve tatbiki çözüm önerileri ile tanınan uluslararası ilişkiler ve siyasi-ekonomik risk analizi uzmanıdır. Türk özel sektöründe başladığı iş hayatını, üniversite ve düşünce kuruluşları bünyesinde akademik çalışlamaları ile bütünleyerek sürdürmüştür. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden alan Dr. Morro, “Avrupa Birliği (AB) İçinde AB’nin Siyasi ve Ekonomik Entegrasyonuna Karşı Görüşler” tezi ile yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra “Çatışma ve Çatışma Çözümü Temelinde Türk-İran İlişkileri” tezi ile de doktora derecesini almıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kontur-terör ve Çatışma Çözümü Dairesi Geçici Başkanı olarak çalışırken aldığı iş teklifi üzerine, Washington D.C.’ye göç etmiştir. Amerikan Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve çatışma çözümü profesörü olarak görev yapmıştır. 2003 Şubat ayından bu yana iş ve akademik araştırmalarını Amerikan başkentinde sürdüren Dr. Morro, özel sektörün yanı sıra, ABD hükümeti ve ilgili kurumlarına uzmanlık alanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dr. Morro, bir İzmirli olarak ilk kez Yeni Asır Gazetesi’nde 1998 yılında başladığı dış politika yazılarını, Halimiz’de sürdürecek olmaktan heyecan ve gurur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!