Sanat her yerde… Öyle güzel ki… - Halimiz
Cizvitler ve Gizli Talimatname
10 Ağustos 2017
Yazın Sıcak Günlerinde Serinleten Yiyecekler
10 Ağustos 2017

Tatilde olmak ancak bu kadar keyifli olabilirdi. Kaz dağları bir taraftan, Edremit Körfezi, deniz diğer taraftan ve de sanatla iç içe olmak harika bir duygu…

Burhaniye Belediyesi Kuva-yı Milliye Kültür Müzesi’nde harika bir sergiyle buluştuk. Ferman Aydın, İsmail Kalafat, Volkan Orakçıoğlu, Öznur Çayır ve Kutay Otan’ın resimlerinden oluşan Karma Resim Sergisi’nin açılışı Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Bahadır ve diğer birçok bürokratın katılımıyla 9 Temmuz 2017 Çarşamba günü açıldı.

Sanatın birleştirici ve etkileyiciliğine dikkat çeken Kaymakam Öner, Burhaniye’de bu tür etkinliklerden duyduğu memnuniyeti anlatırken, serginin yörede tatilcilerin yoğun olduğu bir döneme rastlamasının önemine de işaret etti. Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Bahadır da her zaman bu tür etkinlikleri destekleyeceklerini kaydetti.

Müze müdiresi Esin Mutlu da müze hakkında ayrıntılı bilgiler verirken, sergi vb etkinliklerin müzede gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. 2007’de açılan müzenin 10.yılını doldurduğunu, büyük emeklerle kurulan Müzede o dönemin Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova’nın büyük emeği olduğuna dikkat çekti.

Ferman Aydın ise bu serginin bir başlangıç olduğunu, bu tür etkinliklerin devam etmesini arzuladıklarını, özellikle sanat çalıştayları yapılabileceğini, böylece sanatın her yerde her kesimle buluşturulacağını, farklı bölgelerden sanatçıların bir araya gelmesinin çok anlamlı olacağını ifade etti. Çok sayıda katılımcıyla açılan ve beğeni ile izlenen sergi 21.08.2017 tarihine kadar açık kalacak.

Burhaniye Kuva-yı Milliye Kültür Müzesi

Burhaniye Kuva-yı Milliye Kültür Müzesi Binasının ilk olarak 18. yüzyılda kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. İlk olarak iki farklı fonksiyonla hizmet görmüştür. Binanın alt kat bölümü Camlı Kahve diğer bir bölümünde de Hırdavatçı Dükkanı vardır. Üst kat bölümü ise Şehir Oteli olarak hizmete girmiştir. Kurtuluş Savaşı esnasında Kuva-yi Milliye Hareketinin karargâh yeri olarak görev yapmıştır. Daha sonra ise Türk Ocağı olarak hizmet görmüştür. 1930‘lu yıllarda Halkevlerinin açılması ile birlikte bina Halkevi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Halkevlerinin kapatılmasından sonra ise Askeri Mahfel olmuştur. Bu dönemde alt kat gazino, üst katta ise berber ve terzi çalışmıştır. Bina uzun süre yıkık ve harap bir haldeyken Burhaniye Belediye Başkanlığı tarafından Askeriyeden devralınmıştır. 3 yıl kadar restorasyonu sürmüş, 6 aylık süre zarfında da dekorasyonu tamamlanmıştır. 

BİNADAKİ ESERLER: 

Burhaniye Kuva-yi Milliye Kültür Müzesi genel olarak Arkeolojik ve Etnografik olmak üzere 2 bölümden oluşur. 

Alt kat seramik eserler ve cam eserler bölümü 

Alt kat Arkeoloji bölümündeki eserlerin çoğunluğu Dr. Özkan Arıkantürk’ün koleksiyonuna ait eserlerdir. Adramytteion şehri ve ona komşu olan çevredeki antik kentlere ait pek çok arkeolojik malzeme örneği bulunmaktadır.  

Giriş bölümünde antik çağda ticaret amacıyla kullanılan gemilerin tipik bir örneği olan Trireme tipli yük gemisi yer almaktadır. Geminin kargo kısmında imitasyon amaçlı yapılan minik amphoralar ile günümüzden 2600 yıl önce deniz aşırı ülkelere zeytinyağı, şarap ve bal gibi tüketim malzemeleri taşınırmış. Antik kaynaklara göre Adramytteion gemileri oldukça önemli olduğu anlatılmaktadır. Geminin üstünde yazan ADRΔ yazısı ise kentin isminin kısaltması olarak yazılır.  

Müzenin alt kat seramik eserler ve sikkeler bölümü           

İç kısımda yer alan sikkelerde (madeni paralar) Adramytteion’un pek çok para örneği bulunur. Üzerlerinde Zeus başı, Pegasus motifi, Satrap başı, Artemis başı, kartal betimi yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde antik çağda kullanılan cımbız, broş, kolye uçları, küpe ve elbiselerini tutturmakta kullandıkları iğneler yer alır. 

Roma Dönemine ait üzerinde kartal ve Zeus başı bulunan gümüş sikke. 

Bugüne kadar yapılan arkeolojik araştırmalarda Burhaniye ve Adramytteion antik kentinde cam örnekleriyle oldukça sık karşılaşılmıştır. Yapılan camlar dönem olarak Roma Devrine ait olup çok çeşitli eserler bulunmuştur. Unguaentarium adı verilen gözyaşı ve koku kapları, cam bardaklar ve yüzüklerin örnekleri Müzede bulunmaktadır.

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!