Lif Neden Önemli ?

Lifler, sebze ve meyvelerin vücut tarafınden sindirilmeyen, emilen bölümüdür. Temel olarak suda çözünür ve suda çözünmez olarak iki gruba ayrılır. Her iki lif grubu da bitkilerde bulunur ve sindirim sisteminden parçalanmadan geçer.

Genellikle beslenme düzenimizde fazla karbonhidrat olduğunda daha az lif alıyoruz. Oysa ki günlük ortalama 25 ile 35 gram arası lif tüketmeliyiz.

Çünkü kalın bağırsağın optimum düzeyde çalışması için su, iyi bakteri ve life ihtiyaç vardır. Bu nasıl sağlanır ? Sebze, meyve, bakliyat, çiğ kuruyemişler ve tohumlar tüketerek.

Günde iki ya da üç  bağırsak hareketi idealdir.

Mesela test etmek icin kırmızı pancar yediğinizde dışkıdaki kırmızılığın kaybolmasının kaç saat sürdüğüne bakın. 24 saatten fazla ise kabızlık olarak adlandırılabilir. Genellikle transit süresi 72 saattir. İdeali ise 12-24 saat arasıdır.

 Lifin faydaları

·      İnsülin seviyesinin dengelenmesi, yemek atıştırmalarının azalması veya önüne geçilmesi

·      Metabolizmanın hızlanması

·      Kilo kaybı

·      Transit süresinin azalması

·      Keten tohumu önemli bir lignan (güclü bir anti-kanser) kaynağıdır. Estradiol seviyelerini de etkileyen yoğun fitoestrojen barındırırlar. Kardiovasküler sistemi de koruyan bir antioksidandır.

·      Düşük yağ ve yüksek lif kombinasyonları kalorileri düşük tutar ve estrojen seviyesinin ay boyunca yükselmemesini sağlayarak, kadınların ay sonu dalgalanmalarinı önler. Kötü estrojeni kolon duvarından sürekli olarak temizleyerek, kadınlarda estrojen, erkeklerde ise testesteron dalgalanmalarının önüne geçer.

 Neler yapabiliriz?

·      Meyve, sebze, bakliyat, çiğ kuruyemiş ve tohumlardan zengin bir diet

·      Psyllium tüketmek. (karnıyarık otu tohumu) Bağırsak faaliyetlerini düzenler, transit süresini hızlandırır

·      Bitkisel ürünleri eşitlendirmek, sebze, meyve, bakliyat gibi

·      İşlenmiş gıdalardan uzak durmak

·      Yiyeceklerin içindeki doğal lifi tercih etmek

·      Meyvelerin suyunu değil kendisini tüketmek

Küçük değişiklikler yaparak beslenmemizi ve dolayısıyla sağlığımızı daha iyi hale getirmek elimizde. Haydi bugünden başlayın…

Herkese sevgiler

About the Author

mm
Ayşegül Günsur
Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Be the first to comment on "Lif Neden Önemli ?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


error: Web sayfasında yazılan yazıların telif hakkı web sayfasına aittir. Web sayfasında yazılan, yazıları kaynak göstermeden paylaşanlar ve kullananlar hakkında web sayfası tarafından gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gerekse Basın Kanunu kapsamında tüm yasal haklarımız kullanılacaktır.