Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar - Halimiz
The U.S. Suspends Visa Services In Turkey
12 Ekim 2017
Trump’s New Twitter War
12 Ekim 2017

Bu yazıyı kaleme aldığım gün “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü”. Peki nedir dünya kız çocukları günü, ne zaman ve ne amaçla ortaya çıkmıştır?

Plan International’ın “Because I’m a Girl / Çünkü Ben Bir Kız Çocuğum” adlı Kanada merkezli ve birçok ülkede faaliyetler yürüten proje,  kısa bir sürede tüm dünyada yayıldı ve 10 Aralık 2011 tarihinde Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunu verdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, 66/70 sayılı önergesiyle kız çocuklarına yönelik süregelen ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve onların da insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 11 Ekim’i dünya genelinde “Dünya Kız Çocuklar Günü olarak” ilan etti.

Bu karar ile tüm dünyada kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının, ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşılmasında son derece önemli olduğu bilincinin oluşturulması hedeflendi.

“ Kız çocukları kendilerini etkileyecek kararların alınmasında etkin ve katılımcı olmalıdır.”

Kız çocukları kendilerini etkileyecek kararların alınmasında etkin ve katılımcı olmalıdır. Bu konuda kız çocuklarının büyük acılara maruz kalabildiği pekçok ülkede toplumlara ve ailelere büyük roller düşüyor. 2012 yılından beri kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda, ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütleri, bu güne özel kampanyalar yürüterek kız çocuklara dair farkındalık yaratılması için BM tarafından teşvik ediliyor.

Bizlere de düşen farkındalık yaratmak için yapmamız gerekenlerin yanında yapmamamız gerekenlerin de üzerinde durmak. Kendi çocuklarımızı korurken, korunmaya muhtaç olan, acı çeken çocukları da göz ardı etmemek.

Türkiye’de kız çocuklarının okutulması için yapılan çalışmalar

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı liderliğinde yürütülen ‘Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Artırılması Projesi’ (KEP I) in devamı niteliğinde olan KEP II projesinin öncelikli amacı; okula kaydı yapılan ancak çeşitli sebeplerden dolayı devam edemeyen çocukların eğitimlerini sürdürebilmelerini sağlamak. Bu proje kapsamında; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 15 pilot ilde (Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van) ağırlıklı olarak çalışmalar gerçekleştirilmekte. Proje kapsamında kızlarını okula göndermeyen ailelerin evleri, il ziyaret ekipleri tarafından tek tek ziyaret ediliyor ve okula devam etmenin önemi anlatılıyor.

 

2015 senesinin Mart ayında başlayan KEP II projesinde; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Van illerinde verilen eğitimler ve aile ziyaretleri ile bugüne kadar on binlerce  kişiye ulaşılmış. Kent merkezlerinden köylere kadar binlerce aileye ziyaretlerde bulunulmuş ve çocuklarını okula göndermeleri için aileler ikna edilmiş.

Sonuç olarak “Özellikle Kız Çocuklarının Okuma Oranlarının Artırılması Projesi” Kapsamında MEB verilerine göre 5.022 Kız Öğrenci Okula Geri Kazandırılmış.

11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günüdür aslında. Sadece eğitim alanında değil, pek çok alanda kız çocuklarına yönelik ayrımcılık, ihmal ve küçük yaştaki kız çocukların evlendirilmesi gibi istismarın ortadan kaldırılması için sürekli ve kararlı bir devlet politikası benimsenmesi gerekmektedir. Kız çocuklarının onurunu zedeleyen her türlü şiddet ve ayrımcılığın karşısında devletin tüm kurumlarının kararlılıkla durması şart.

Kendileri ve ülkeleri için değer üretebilen, Ata’mızın da dediği gibi “fikri hür, vicdanı hür” bireyler olarak yetişsin kızlarımız… Tüm çocuklarımız…

Sevgi ile kalın

 

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!