Dünya’nın İlk Bilgisayar Programcısı: Ada Lovelace - Halimiz
Mona Lisa’nın Başına Gelenler
18 Mayıs 2017
Anne…
18 Mayıs 2017

Dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen kişinin 1815 – 1852 yılları arasında yaşamış olan İngiliz matematikçi ve yazar Ada Lovelace olduğunu biliyor muydunuz? Asıl adı Augusta Ada Byron King olan Ada Lovelace, ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızı olarak 10 Aralık 1815’te Londra’da doğdu. Doğumundan bir ay sonra anne ve babası ayrıldı. Ada, annesi tarafından matematiğe ve mantığa ilgi duyacak biçimde yetiştirildi. Küçük yaşlardan itibaren matematik dersleri alan Ada, bilgisayar tarihinin ilk öncülerinden kabul edilir. 13 yaşındayken uçan bir makine tasarladı.

17 yaşında iken Cambrige Üniversitesi matematik profesörü Charles Babbage’la tanıştı. Babbage mekanik bir hesap makinesi tasarlamıştı. Ada Babbage’ın makinesi üzerine yazılmış Fransızca bir makaleyi İngilizce’ye çevirerek kendisine göndermişti. Babbage bu çalışmayı çok beğenmiş, kendisinden, makaleye kendi notlarını da eklemesini istemişti. Çeviriye eklediği notlarda Bernoulli sayılarının Babbage’ın makinasıyla nasıl hesaplanacağını ayrıntılı olarak verdi. Ada’nın Babbage’ın ilkel bilgisayarı için yazdığı bir algoritma onun matematik ve bilgisayar tarihine geçmesine sebep oldu. Ada’nın notları A’dan G’ye kadar alfabetik olarak sıralandı. G notunda Ada, makinenin belli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak Bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif ediyordu. Bu algoritma bir makine tarafından işlenmek üzere yazılan tarihteki ilk bilgisayar algoritması olarak düşünülmektedir. Bunun sonrasında birlikte matematik ve mantıkla ilgili çalışmalar yapmaya başladılar.

Ada 1843’te yayınladığı başka bir makalede, uygun programlanması halinde böyle bir makinenin pekçok amaç için kullanılabileceğini söylüyordu. Öyleki iyi bir programlama ile makine, karmaşık besteler ve grafik tasarımları yapılabilen genel amaçlı bir bilgisayar olarak iş görebilir.

1835 yılında Baron William King’le evlenen Ada, artık kendisini tamamen bilime adamıştı. İlerleyen dönemde sağlık problemleri yaşamaya başladı ve 1852’de rahim kanserinden öldü. Ada Lovelace’ın çalışmaları bilgisayar bilimi üzerinde önemli katkılar ve etkiler bırakmıştır. ABD Savunma Departmanı tarafından oluşturulan ve ilk ISO standartlı nesne yönelimli programlama diline Ada Lovelace onuruna “Ada” ismi verilmiştir. Her sene British Computer Society tarafından onun adına madalya verilmektedir. Bugün pek çok bilim insanı onun açtığı bu yolda ilerlemektedir. Daha nicelerine…

Sevgiyle kalın…

 

Kaynaklar:

http://womenshistory.about.com/cs/sciencemath1/a/bio_lovelace.htm
http://pages.cpsc.ucalgary.ca/~elliotk/portfolio/ada/Bio.html
http://www.cs.kuleuven.ac.be/~dirk/ada-belgium/pictures.html
http://www.sdsc.edu/ScienceWomen/lovelace.html
http://www.kadinbilisimci.com/turkiyede-ve-dunyada-kadin-bilisimciler/

 

 

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!