Ankara’da sanat var… Öyle güzel ki… - Halimiz
Anayasadan Habersiz Külhanbeyi
5 Ekim 2017
The U.S. Suspends Visa Services In Turkey
12 Ekim 2017

Yeni dönem sergiler galerileri renklendirmeye; tatil sürecinden daha enerjik dönen sanatçılarımız da Ankara’ya eserleriyle “merhaba” dediler.

Haydar Özay resim sergisi/ “Nazım Hikmet Resimleri”/ÇSM,04-16 Ekim 2017

Nazım Hikmet Resimleri Sergisi 04 Ekim 2017 tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Eren Eyüboğlu Salonu’nda törenle açıldı. İstanbul’dan kalkıp gelen Haydar Özay, şair Nazım Hikmet’in 54. ölüm yıldönümü anısına hazırladığı resimlerini Nazım hayranlarıyla buluşturdu.

Sergi açılışını, 1957 yılında Berlin’de öğrenciyken Nazım’la buluşan ve güzel anılarını anlatan Ahmet Say yaptı. Açılış konuşmasında Say, buluşmanın heyecanını o günkü duygularıyla anlatırken, Nazım’ın memleket sevdasına vurgu yaptı ve kendisini mutlaka memlekete dönmeye yönelttiğine dikkat çekti. Haydar Özay”ın sergisinin kendisinde büyük heyecan yarattığını, muhteşem eserlerinden çok etkilendiğini, böyle bir serginin Ankara’ya getirilmesinden, bu sergide bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sanatçı Haydar Özay da resimleri üzerine bir konuşma yaparak, eylemi, hareketi, mücadeleyi içeren toplumsal içerikli resimlerinin tarihe kayıt düşmek olduğuna dikkat çekti. Resimlerinde Nazım’ın mücadele ve ülke sevdasına vurgu yaparken, sergilediği 44 eserinde Nazım’ın şiirlerinin resimlerini, hikâyelerini, duygularını, duvarlar arkasındaki yaşamını, müzik, tiyatro, şiir uğraşılarını;  Salkımsöğüt, Masalların Masalı şiirleri ile Lüküs Hayat operetinden etkilenişlerinin hikâyelerini, en önemlisi yaşama aşkla tutunmasını tuvale aktardığını vurguladı.

Büyük beğeni ve hayranlıkla izlenen sergi 16 Ekim’e kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde devam ediyor.

  1. Emel Ertürk resim sergisi: “Arayışlar” /İsmail Altınok Sanat Galerisi/10 Ekim-10 Kasım 2017

Suluboyanın en iyi sanatçılarından F.Emel Ertürk “Arayışlar” konulu eserleriyle İsmail Altınok Sanat Galerisinde sanatseverlerle buluştu. Öğrencileri, akademisyen arkadaşları, dostları ve sanatseverlerden oluşan inanılmaz bir hayran kitlesinin katılımıyla açılan sergi büyük beğeni ile izlendi.

Anılarını, yaşanmışlıklarını ve doğayı dile getirdiği resimlerinde, “arayış” içinde olduğunu mütevazı bir şekilde fısıldayan sanatçının eserlerinde, “bizim evimiz, bizim sokağımız” dediği köy evlerini, kır çiçeklerini, ağaçları, yaprakları, dağları, ırmakları, taşları vb doğa unsurlarını resimlerinde konu edinmiş.

Yrd.Doç.Dr. Bölüm Başkan Yardımcısı Fatma Emel Ertürk Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünde sanat eğitimciliğini sürdürmekte ve sanat çalışmalarına özel atölyesinde devam etmektedir.

Sergi 10 Ekim-10 Kasım 2017 tarihleri arasında devam ediyor.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi gezisi/Eskişehir, 07 Ekim 2017

Yolumuz Eskişehir’e düşünce gezecek ve görecek çok yer vardı. Ancak çok kısa bir zamanda sadece Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebildim. Müzelerin geçmiş ile gelecek arasındaki köprü olma işlevi bana çok cazip gelir. İzleri takip etmek, bilgilenmek harika bir duygu..

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesinin, Türkiye’de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıdığını, müze bünyesinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 eser bulunduğunu, bu eserlerden 2 binin sergilendiğini, 20 bin 500 eserin ise depoda olduğunu öğreniyorum.

Üç bölümden oluşan Müzede iki sergi salonunda hassas eserler, bahçedeki açık alanda da tarihi değere sahip çeşitli yapıtlar sergileniyor. Çok sayıda mitolojik figür, çeşitli araç gereçler, takılar, paralar, dokuma ağırlıkları, mozaikler, cam objeler, küpler, kap kacaklar, heykeller ile savaş ürünlerinin yer aldığı Müzede, antik mezarlar ve mezar taşları dikkat çekiyor.

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!